| RAY a întrebat:

Nu raspundeti aiurea, doar daca stiti

Cum se poate face ca prin convertirea unui video sa nu se piarda calitatea video? se imbunateste calitatea video daca convertesti un video cu o calitate proasta si tu il convertesti in avi?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1. prin codecul folosit. Dar sursa trebuie sa aiba calitate mai mare decat rezultatul. In functie de codec, obtii aceeasi calitate precum sursa, sau una comprimata, mai slaba. (la fel ca diferenta dintre FLAC si MP3 la audio). NU poti obtine calitate mai buna convertind un MP3 in FLAC
2. NU, vezi mai sus

| LilPeep a răspuns:

Se imbunateste calitatea video daca convertesti un video cu o calitate proasta si tu il convertesti in avi?
Nu, daca filmul original e de o calitate proasta nu conteaza in ce format il convertesti, calitatea va ramane la fel.
Legat de prima parte, selectezi o rezolutie si un fps asemanator cu originalul.