| Lacoste a întrebat:

O intrebare legata de una dintre partitiile calculatorului meu. in mom in care sterg toate fisierele din acea partitie verific spatiul liber si imi spune ca am ocupat 11gb. am verificat system volume information si zice ca ocupa 0mb. incerc sa formatez partitia dar nu merge. ce e de facut? (fundita)

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Sau: * Daca vrei sa razi tot si sa pastrezi aceeasi structura a partitiilor e de-ajuns sa formatezi si se poate face direct din Windows click dreapta partitie (in cazul tau D)->Format-> Quick format (formatare full e necesara doar pentru verificarea partitiei pentru bad sectors) Exceptie se face pentru partitia unde e instalat SO, trebuind formatat din setup-ul SO, disketa boot, etc.
* Daca vrei sa schimbi structura partitilor poti sa o faci din Windows exceptie facand partitia unde e instalat SO
My Computer->click dreapta->Manage->Disk Management
De aici se pot sterge, creea partitii. Dupa partitionare este necesara formatarea partitiilor nou create.
Daca se vrea modificarea partitiei unde e instalat SO aceasta trebuie facuta din setup-ul SO sau folosind programe gen Partition Magic. daca nu te descurci scrie un mesaj! BY!

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Iti trebuie CD-ul de windows
Poti sa-l formatezi si cu un CD de Windows fara sa trebuiasca sa instalezi Windows-ul dupa.
Boot-ezi de pe CD, si cand porneste setup alegi repair. Ca sa formatezi scrii in linia de comanda "format" si litera corespunzatoare partitiei. (format /? o sa-ti explice exact cum se foloseste comanda) si gata ...in cazul tau alegi litera D. Succes!

| DoRu a răspuns:

Sa incerci sa formatezi partitia cu acronis: http://www.acronis.com/homecomputing/download/ Downoadezi: Acronis® True Image™ Home 2011

| DoRu a răspuns:

Uitasem e trial, deic, o sa te tina 30 de zile

bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti formata direct din interfata Windows partitii care sunt: System, Boot, Page File sau Crash Dump. Nu ai spus ce sistem de operare ai. Intra in Disk management si verifica sa nu ai pe discul pe care vrei sa-l formatezi una din situatiile de mai sus. Cel mai probabil, ai instalat windows pe o partitie mai mica. Iar Page file-ul a fost mutat pe o alta partitie.