| anonim_4396 a întrebat:

Oare sa am virus? am intrat intr-un site in care mi-a spus ca pc-ul meu are virusi sau troian sau vierme ceva de genul asta oare site-ul a avut dreptate? Nu m-a lasat sa intru!

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Cristi, zici ca iti face un dvd intr-o ora? Pai calculatorul tau este incetinit de ceva, nu neaparat de virusi, poate sa fie chiar antivirusul care scaneaza fiecare fisier pus pe dvd. Dezactiveaza antivirusul cand creezi cd/dvd-uri.
Cand descarci un antivirus, fa-i si update(actualizeaza-l) ca sa fie la zi cu toti virusii apoi scaneaza intreg calculatorul si daca nu gaseste nici atunci virusi, atunci nu ai probleme cu virusii, problema vine de la windows cauta pe google "optimizare windows" ca sa faci sa mearga windowsul mai bine, recomand programele SpeedUpMyPc si RegisteryBooster care intretin calculatorul odata la 2-3 zile chiar si pe saptamana doar cu cateva click-uri(aceste programe necesita serial key).
Nu te speria din cauza acelui site, virusii nu anunta cand intra in calculator, iar acel site nu a avut cum sa iti scaneze atat de repede calculatorul! Unui antivirus care este instalat in calculator ii ia cateva minute-ore sa scaneze doar folderele de la windows, program files si users, atunci acel site nu are cum sa iti scaneze calculatorul in cateva secunde.

16 răspunsuri:
| RazvanRo22 a răspuns:

Am patit si eu treaba asta. Iti aparea ca si cum esti in My Computer, nu? Nu ai virusi daca e site-ul acela, te face doar sa dai click pe el si dupa aia ii poti lua. Eu i-am luat dar am scapat de ei. happy

| virusake a răspuns:

Downloadeaza un antivirus, efectueaza o scanare completa si vezi ce raport primesti. big grin

| katalyn27 a răspuns:

laughing), nu te lua dupa reclamele care apar pe siteuri de ex "esti persoana 100. 000, ai castigat un premiu", nu crede e FAKE, si cu acele reclame dp siteuri ai virus si vrajeli, click pentru a scana, pc, e FAKE, nu crede.

| Bybanu a răspuns:

Era virusat site-ul daca nu te-a lasat sa intri. daca tie in calculator, antivirusul nu iti gaseste... sper sa nu ai.

| dany1219 a răspuns:

Nu ai virusi...ai fost instiintat ca acel site e virusat si de asta nu te-a lasat sa intrii pe site
winking

| JaJe a răspuns:

Nu te-a lasat sa intri unde? pe site? dar cum ai vazut ca ti-a aratat ca ai troiam sau viermi?

In fine, nu asta conteaza, sunt site-uri care "iti arata ca ai virusii" doar ca sa descarci acel antivirus al lor, adica tot o facatura, si da, sunt sanse sa fii fost intr-adevar infectat doar pentru ca ai intrat pe site-ul respectiv.

PS: De ce nu ti-ai instalat pana acum un antivirus bun? Recomand Kaspersky

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate. Nu spui daca si ce program antivirus ai. Oricum, daca dai o cautare cu scaner online, o sa gasesti mai multe site-uri si poti da o scanare a pc-ului si daca ai virusi o sa-i gaseasca si apoi poti sa-i stergi. Succes si numai bine!

| Gabiii a răspuns:

Nu este posibil ca site-ul sa stie ce este in compu' tau!winking

| YoYo a răspuns:

Nu asta tea spus siteul. Antivirusul tea spus ca siteul acela are virusi si sa nu intri laughing. Deci probabil ai cautat siteuri dinacelea cu hackuri etc. BFT

| CM7YRE a răspuns:

rolling on the floor stai linistit, niciun site nu-ti poate spune daca ai virusi sau nu, ci te poate pacali ca ai virusi sa cumperi un antivirus fals, sa dai banii degeaba

| teodor10 a răspuns:

Nuj, ia si u niste antibioticewinking

| Dannyjj a răspuns:

Nu ai, acel site a incercat sa te pacaleasca, sa porneasca o scanare falsa care sa iti zica ca ai cateva sute sau mii de virusi apoi sa te puna sa descarci un antivirus de la ei, dar acel antivirus ori continea virusi ori era un antivirus adevarat dar asa incearca ei sa isi promoveze produsele.
Asta acum depinde de site, site-ul nu te lasa sa il accesezi pentru ca iti zice ca PC tau poate sa le faca rau la site-ul lor atunci, este probabil sa ai virusi, dar daca te pune sa descarci de la ei ceva, atunci nu descarca, cauta un antivirus de pe site-ul oficial.
http://www.kaspersky.ro/
sau
http://www.bitdefender.ro/
sau
http://www.avast.com/en-eu/index
Sunt printre cele mai bune.

| RB26DETT a răspuns:

Imi spunea ip-ul pc-ului meu si sa caut in orasul meu un reparator hai ca asta? dar nu inteleg eu nu sunt genul de baiat care sa fie inselat de pe net ci eu am descarcat doar ce mi-a trebuit antivirusul meu nu poate fi sters ca sa il pot inlocui deci naspasi nu am incredere in ceilalti antivirusi odata mi-am descarcat bit defender 9 professional plus, Doaaamne ce probleme am avut oooof si acum imi face un dvd intr-o ora adica il umplu cu poze jocuri etc intr-o ora si la copiere la fel bine 47 minute daca nu are zgarieturi si 2 ore daca este putin zgariat filmele mi se vad in blocaje de parca ar avea lag cand le citeste de pe dvd-uri sau cd-uri si muzica audio si mp3 la fel?

| Anonymus314 a răspuns:

Stai calm. daca vezi ca iti apare un site de genul:
aaaaaaaaaaaaaaaaaa23389217490237409821347akjdl; kj e un ad tampit care face reclama
daca iti apare ca in cazul tau un site in care iti apare "ca iti scaneaza" pc-ul si ai 1000000000 de viermi.stai calm.nu patesti nimic.instaleaza un antivirus:recomand avast

| catalinmessi55 a răspuns:

Ctrl+alt+del si mai scoate din ele ca se supraincarca sunt expert in calc i-ai dat funda lu prostu ala de geaba

| Dannyjj a răspuns:

@catalinmessi55 vezi pe cine faci tu prost, eu nu cred ca esti mai BUN decat mine la calculatoare in hardware si software, puteam sa-i explic si eu sa scoata din startup, prin start->Run->msconfig sau services.msc programele inutile si serviciile inutile care pornesc cu calculatorul si asa mai departe, dar cred ca la el problema este de la registri.
Ce expert esti tu daca ii zici doar atat "Ctrl+alt+del si mai scoate din ele ca se supraincarca sunt expert in calc i-ai dat funda lu prostu ala de geaba"
Hai ca acum iti corecteaza "prostul" raspunsul:
Apasa Ctrl+Shift+Esc ca sa iti apara Task Manager, te duci la Processes si INCHIZI APLICATIILE prin a da click pe aplicatie si "End now" sau "End Process", aplicatii ca...
"mai scoate din ele" cu expresiile astea te mai numesti expert?
Si expert mai esti tu daca nici nu zici ce aplicatii sa inchida, daca inchide yahoo messenger din task manager crezi ca ii va merge calculatorul ca inainte? Aplicatiile alea putea sa le inchida si din bara, stiu ce expert esti tu, esti acel expert care crede ca le stie pe toate cu taskmanager, dar baiatu' cu task manager inchizi programele care se blocheaza, pe langa ca te-ai exprimat PROST, mai si dai indicatii PROASTE.
AI GRIJA PE CINE NUMESTI PROST, DESTEPTULE CARE NU STIE SA DESPARTA CUVANTUL "i-ai", nici virgula nu sti sa o folosesti, dar nici sa te exprimi nu sti si nici prima litera al numelui tau nu sti sa-l scrii cu majuscula(in partea cu numele este vorba doar de tine pentru ca tu faci pe altii prosti), INTELIGENTU ZILEI DE AZI.
Tot mai multi apar, de astia ca tine acum pe TPU si merita sa ma comport cu voi asa daca voi atacati, astia mereu care se dau mari de fapt is habarnisti rau pe langa aia pe care ii critica. Cu cuvintele tale ai dovedit-o.
Sau tu pentru funda te manifesti in halu asta? Vorbeste cu administratorii acestui site, spune-le ca raspunsul tau este mai bun si sa iti dea tie funda aceea, pentru ca tu ai nevoie de funde, ca tu stii ce faci cu fundele primite.
Dar acum spune-mi ce expert esti tu, ca dupa numele tau imi dau seama ca ai vreo 12-14 ani, un copil care il idolatrizeaza pe acel fotbalist Messi.