| Laiyla a întrebat:

Orice aparat foto dslr are un numar maxim de cadre. Al meu are in jur de 76000 de cadre... Intrebarea mea este, ce se intampla dupa ce atinge numarul maxim de cadre? Ce ar trebui sa fac, mai exact? Sau o ia de la inceput cu ele?

Răspuns Câştigător
| Adelin25 a răspuns:

Dupa ce atinge nr de cadre adica 100.000, compania producatoare spune ca nu mai garanteaza pentru functionarea lui referitore la cadre. Trebuie schimbat lentila din el si obiectivul care costa destul de mult mai bine e daca iti cumperi altul. Stai linistita sunt fotografi care au ajuns si la 150-200 mi

2 răspunsuri:
| Kristyano a răspuns:

Orice dslr are un Nr maxim de cadre! Mai exact acela este Nr maxim de click-uri pe butonul de fotografiere!
- Ce se întâmplă?
- Se strică, și nu mai funcționează!
P.S. nu e gluma!

| NLS a răspuns:

Nu sunt fotograf, dar si eu stiu acelasi lucru.
Estimarea numarului de cadre maxim, are legatura cu butonul de declansare, nu cu obiectivul.
Iar acel numar este totusi o estimare, rezultata din simulari in etapa de proiectare, si aproape sigur valoarea declarata e cu 50% sub valoarea numarului reiesit in simulari. Din mai multe motive. Unul ar fi panica, si implicit planificarea cumpararii unui nou aparat, vezi reactia ta.

Omul (Adelin25), a auzit si el niste termeni, si arunca cu ei pe unde apuca.

"Trebuie schimbat lentila din el si obiectivul care costa destul de mult"
(Trecem peste faptul ca gramatica lasa mult de dorit. Fara sa fii doctor in fotografie, un OBIECTIV este format dintr-un grup de LENTILE)