| nukeyly a întrebat:

Pe un Alienware m15x _cat ram se poate pune sa-l vada placa de baza si de care sa caut? link.
Speccy 1.32.774:
Operating System
Windows 10 Pro 64-bit
Motherboard
Manufacturer Alienware
Version A07
Chipset Vendor Intel
Chipset Model DMI Host Bridge
Chipset Revision 11
Southbridge Vendor Intel
Southbridge Model PM55
Southbridge Revision 05
RAM
Memory slots
Total memory slots 2
Used memory slots 2
Free memory slots 0
Memory
Type DDR3
Size 6144 MBytes
Channels # Dual
DRAM Frequency 660.1 MHz
CAS# Latency (CL) 9 clocks
RAS# to CAS# Delay (tRCD) 9 clocks
RAS# Precharge (tRP) 9 clocks
Cycle Time (tRAS) 24 clocks
Command Rate (CR) 1T

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

DDR3

Tip: SO-DIMM (ram de laptop)

Capacitate: Actual ai 6GB, impartiti pe 2 sloturi (2 si 4 GB)
Maxim accepta 8 GB, 4 Gb pe slot.

Frecventa 1333MHz

Latenta CL 9

Daca frecventa, latenta si capacitatea sunt identice, brandul nu mai contează.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Maxim 8GB si nu merita banii. E o antichitate din 2009. cu 3000 de lei gasesti ceva care matura pe jos cu el.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Cand scoti placa de 2 GB, sa o inlocuiesti cu una de 4, verifica si voltajul. (Placii de 4GB, ca aceea va ramane in laptop.)
Memoria DDR3 vine in 2 variante de voltaj:

1.35 V (DDR3L)
si 1.5 V (DDR3)

Cele de 1.35V vor functiona fara probleme la 1.5V,
insa cele la 1.5V nu vor functiona mereu la 1.35V.
Ca sa eviti eventuale probleme, cumpara cu acelasi voltaj pe care il are placa ta existenta.
Pe unele laptopuri devine aproape imposibil sa reglezi voltajele separat din BIOS, mai ales la produse atat de vechi.