| KenWooD123 a întrebat:

Pe un anumit forum cu platforma IPB 3.4.6 am vazut 3 vizitatori cu ip-ul ceva de genul: Vizitator; IP: 2607:f358:001f:018f:018f:62bc:9dfa:72cf.

N-am mai vazut astfel de ip-uri, am impresia ca sunt hackeri sau boti.

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Ala e mac adress si nu "internet protocol" (ip). Si tu ai mac adres la placa de retea. Ip e altceva. Ip-uri ai foarte multe. Incepand de la sursa internetului (nimeni nu stie exact unde incepe el) pana la tine se schimba ip de la provider la provider. In functie de unde privesti treaba (de la ce server din lume) iti va da un ip. Sau external ip e al ultimului provider. Aniways. Ceva de genu oricum nu sunt departe de adevar. Mac adress e stabila. Desi se zice ca si asta se poate spoof-ui.

1 răspuns:
| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Nu stiu daca primele 4 nu sunt chiar portul la care s-a logat userul gen port 2607 si mac adres dupa.