| FanGaming98 a întrebat:

Placa grafică ajută doar la jocuri sau are și alte roluri?

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de la caz la caz. Poate fi folosita si la calculat diverse aiureli, de exemplu la spart arhive parolate sau la minat cripto.

| floribuc2011 a răspuns:

Atat la jocuri, cat si la minat( in cazul placilor facute pentru asa ceva). De regula, placile Nvidia GTangry adica seria asta) sunt bune pentru jocuri. Am auzit si de seria Quadro si banuiesc ca e pentru mining/ editat in photoshop.

| Sekim a răspuns:

Salut
Plăcile sunt de 3 feluri :
1. Placi video pentru gaming - GTX in cazul Nvidia, RX AMD. AMD mai are și alte placi video pentru gaming înafara de RX daca nu mă înșel.
2. Placi video pentru minat bitcoin sau alte cripto monede.
3. Placi video pentru editare video/foto. Un exemplu ar fi seria Quadro de la Nvidia.
Răspunsul la întrebarea ta ar fi da, ajuta doar la jocuri. Daca întrebi de jocuri probabil ai o placa de gaming, deci ajuta doar la jocuri. Totuși sunt și aplicații diverse care utilizează și din placa video deci nu e strict pentru gaming nici o placa video.
See youwinking

| FanGaming98 explică (pentru Sekim):

Nu nu vreau să iau un laptop pentru Office și voiam să mă asigur că dacă are un procesor bun o placă video slabă nu-l va îngreuna. Nu îl voi folosi la jocuri

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Sekim):

O placa Quadro este overkill pentru Photoshop.
De obicei sunt folosite pentru CGI sau programe foarte, foarte 'grele" (AI, machine learning, etc...)