Platiti cu cardul cand faceti cumparaturi online?

Plata online cu cardul a devenit aproape necesara intr-o lume a tehnologiei si internetului. Piata de profil va atinge 5 milioane de tranzactii anul acesta, insa un studiu arata ca 1 din 10 romani care au inceput o tranzactie online in ultimele 6 luni, nu a dus-o la bun sfarsit.

Platile online sunt la ordinea zilei, iar numarul in crestere demonstreaza destul de bine acest lucru. Ceea ce e interesant e ca 1 din 10 romani care au pornit procesul de plata online in ultimele 6 luni nu a dus-o la bun sfarsit.

Netopia mobilPay, lider local in domeniul microplatilor cu telefonul mobil si un important procesator de plati online prin card, dezvaluie motivele romanilor pentru nefinalizarea platilor online. Dintre persoanele intervievate, 82% au abandonat o tranzactie din motive personale – neincrederea in sistemul de plata, refuzul dezvaluirii datelor private sau confundarea codului de securitate CVV2 cu PIN-ul.

18% au invocat probleme de ordin tehnic precum terminarea bateriei la laptop sau intreruperea conexiunii la internet, conform declaratiei date de Anton Eram, CEO Netopia. De asemenea, 1 din 5 respondenti declara ca nu a finalizat o comanda pentru ca suma care trebuia platita pentru produs era prea mare, nu aveau bani pe card sau pentru ca au vrut doar sa vada cum functioneaza sistemul de plata.

O zecime din cei chestionati nu a dus la capat o tranzactie pe internet pentru ca a omis sa completeze toate campurile de plata.

Nici unul dintre motivele care au stat la baza nefinalizarii tranzactiilor cu cardul nu este legat de dificultatea procesului de plata online, functionarea acestuia realizandu-se in conditii optime si de securitate deplina.

Antonio Eram declara: “Ceea ce trebuie sa stie romanii este ca nu exista nici o modalitate mai sigura de a plati pentru achizitiile lor decat cu cardul, online, intrucat riscurile de frauda sunt practic inexistente. Totodata, daca o persoana devine victima unei erori sau fraude, aceasta isi primeste imediat banii inapoi, ceea ce este mai dificil in cazul cumparaturilor cu numerar”.

Voi ce parere aveti despre plata cu cardul? Vi se pare riscant sau, din contra, vi se pare la indemana?

Laptopnews.ro

62 răspunsuri:
| Răzvan_Berea_1982 a răspuns:

Mai bine platesti prin ramburs

| laptopnews explică (pentru Răzvan_Berea_1982):

Uneori poate fi mai sigur asa! happy Multumim pentru raspuns! happy

| Aditzza213 a răspuns:

Parerea mea este ca acest lucru este la indemana.
Eu cred ca mai riscant este sa umblii cu bani cash.

| laptopnews explică (pentru Aditzza213):

Iti multumim pentru raspuns! happy

| 0Lora0 a răspuns:

Niciodata.

| SteFan7 a răspuns:

Nu.

| iepuuurasss a răspuns:

Nu