| icsigreczet a întrebat:

Cum vi se pare mai bine: sa platiti cu numerar sau cu cardul la cumparaturi?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Si numerar si cu cardul..., depinde ce cumpar..., de unde cumpar... sau ce am de platit...

12 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

Numerar asa sunt controlata ma putin si imi dau seama cit stric fara sa astept factura de cont la sfirsitul lunii (.
si e mult mai sicur in numerar cu toate furturile de cont eu incerc ca sa ma limitez ca sa le folosesc

| username_7558 a răspuns:

Cel mai bine este să plăteşti cu cardul, aşa nu mai eşti obligat să dai bacşişuri, nu te mai păcălesc vânzătorii spunând că nu au rest să iţi dea, nu pierzi banii şi nu ţi se fură (chiar dacă pierzi cardul).
Plus, există şi alţi factori economici, cum ar fi că nivelul de civilizaţie şi dezvoltare al unei ţări este măsurat şi în funcţie de procentajul ban lichid / monedă virtuală (în cont), pentru că asta afectează gradul de mobilitate a monedei (circulă mai uşor moneda virtuală, pentru că transferurile intre conturi sunt mult mai rapide), deci ajută economia.
În SUA, cardurile de credit au acoperire naţională încă din anii '50, deci să nu ne mire de sunt atât de bogaţi (nu uitaţi că deşi se află în criză, încă sunt cei mai bogaţi, au un nivel de trai ridicat etc).

pupimik
| pupimik a răspuns:

Folosesc cardul cand vad ceva...si neaparat il vreau dar nu am suficienti bani cash sa-l cumpar. In rest... daca doresc sa imi achizitionez ceva...imi iau bani la mine.
Oricum...depinde si de categoria de varsta.Parintii mei platesc mult mai des cu cardul decat mine. Mama, de exemplu, foloseste cardul aproape zilnic.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cel mai bine cu numerar, ca uneori nu functioneaza sistemul de plata cu card.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Un fost profesor din liceu spunea ca daca folosim card-urile la cumparaturi suntem tentati/tentate sa cheltuim mai mult. Daca ai avea banii fizic in mana si i-ai da, ti-ai da seama cat valoreaza... dar cand... dai oricat si primesti o chitanta pe care e posibil sa nu stii ce sau cat scrie... nu conteaza cati "bani" strici...

| sorinalaura a răspuns:

Numerar cred... e mult mai simplu plus ca la anumite carduri ti se ia si comision pentru tranzactiile cu cardul

| mirela03 a răspuns:

Daca functioneaza sistemul de plata cu card, atunci cu cardul pentru sume ce depasesc 50 lei.

| viorel2c a răspuns:

E bine oricum sa ai si alternativa la card. Mi s-a intamplat sa ajung la casa si sa-mi se spuna ca nu functioneaza sistemul. E o situatie neplacuta.Am incredere in card, cu el platesc dar e acceptat in putine locuri.

| tzushk a răspuns:

Eu de obicei folosesc cardul si inca nu mi s-a intamplat sa nu-l accepte. Cred ca mi s-a intamplat de vreo 2 ori sa fie reteaua ocupata, dar la a doua sau a treia incercare a mers. Mi se pare mult mai usor si, ce-i drept, cheltui mai putin asa decat daca as avea bani gheata la mine big grin Ah... O curozitate: ati incercat sa cititi invers cuvantul "CARD"? Iese un bau-bau mare numit "drac" big grin Poate fi si asta un semn sa nu folosim cardurile de fapt, cum e si cu cipurile? :S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sistemul de platic u cardul nu este inca f.raspandit la noi, in sensul ca nu orice magazin are POS, deci e bine s aia si cash la tine. cardul are si el avantajele lui, dar si multe dezavantaje daca nu esti familiar cu el. Oricum, daca ai bani pe card si te afli undeva unde poti plati cu cardul, foloseste cardul, nu scoate banii la ATM(cum mai fac unii) ca te costa.este bine insa sa fii atent
citeste mai multe aici http://www.carduridecredit.ro/......ranta.html

| teodora_suciu a răspuns:

Si una si alta, pericolul de furtisaguri exista in ambele situatii.

| manciurian a răspuns:

Avand in vedere ca primesc banii pe card si platesc comision de retragere, iar la comercianti nu am comision, prefer plata cu cardul.