| Serendipity17 a întrebat:

Poate sa mi spuna cineva un algoritm cat mai eficient ca sa obtin prima cifra a unui numar? algoritmul sa fie in C++.

de exemplu pentru numarul 78541 eu sa am cifra 7;
stiu si eu metode dar o vreau pe cea mai eficienta.

cea mai eficienta primeste funda big grin

Răspuns Câştigător
| Tipa_Ady_1997 a răspuns:

Nu cred ca exista unul mai eficient ca asta:\
cin>>n;
while(n!=0)
{
cu=n%10;
n=n/10;
}
cout

6 răspunsuri:
| MasQueNada a răspuns:

Fa programul astfel incat intai sa numere cifrele, apoi sa afiseze catul impartirii numarului tau la 10 la puterea numarului de cifre.

| Serendipity17 explică:

Da. stiu metoda aia. dar ma gandeam la ceva si mai eficient. poate cu functii de sistem thinking

| MasQueNada a răspuns:

Din pacate mai mult nu prea te pot ajuta pentru ca am uitat limbajul C++ de cand nu l-am mai folosit.

| Narcis2007 a răspuns:

Totusi intreaba si pe www.forum.softpedia.ro la c++

| aparatfoto a răspuns:

Dar sa afiseze prima si ultima cifra, stie cineva un algoritm?

| Tipa_Ady_1997 a răspuns:

#include
using namespace std;
int main()
{ int n;
cin>>n;
while(n>=10)
n=n/10;
cout