| PringAloe a întrebat:

Pot muta un windows cu licenta pe alt windows fara licenta?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

In general sunt 2 tipuri de windows-uri cu licenta: OEM si Retail.
Tu trebuie sa stii de care ai. dar banuiesc ca ai retail.
"Licenţa OEM poate fi instalată pe un singur calculator, iar acel calculator nu trebuie să sufere modificări hardware majore. Spre exemplu, dacă înlocuieşti placa de bază, licenţa nu mai este valabilă. Poţi contacta un centru Microsoft pentru a reactiva licenţa, dar ţi se cer numeroase explicaţii şi dovezi prin care să demonstrezi că placa s-a defectat şi nu mai poate fi reparată."
Licenta OEM se gaseste pe laptopurile care au deja windows instalat.

"Licenţa Retail este de fapt licenţa completă, care nu îţi impune nicio restricţie."
Sursa: http://www.go4it.ro/......-10265285/
Pe aceasta o poti muta de pe un pc pe altul fara probleme. Teoretic.

Detalii si aici: https://shopniac.ro/licenta-windows-genuine-3495/

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

DA! Copii serialul de pe dvd-ul cu windows cumparat si-l pui la windows-ul descarcat si instalat la : Adauga cheia de produs sau cheia de licenta... cum iti zice acolo!

| LPCTSTR a răspuns (pentru lpavel):

Copiezi*

| lpavel a răspuns (pentru LPCTSTR):

Bravo! Ai nota 10, stai jos! laughing

| lpavel a răspuns (pentru anonimg):

Intrebarea se referea doar la licenta nu la pc happy Ex. si-a luat un windows pe stick, dvd sau orice si acel dispozitiv s-a stricat, licenta nu se pierde din acea cauza! happy

| anonimg a răspuns (pentru lpavel):

Mie imi pare ca are acelasi windows pe 2 pc-uri, din care unul este deja licentiat, iar celalalt nu; si se doreste un transfer(mutare) de licenta. Asta cred eu, dar nu sunt sigur.

| lpavel a răspuns (pentru anonimg):

Bine, eu am inteles intr-un fel tu in altul, oricum din raspunsurile noastre va gasi rezolvarea pentru ca da, ai dreptate in ce ai zis! happy

| LPCTSTR a răspuns (pentru lpavel):

Dragul meu, razi cat vrei dar tu tot nu stii cum se scrie verbul "a copia".

| lpavel a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asa este eu nu stiu sa scriu verbul a copia iar tu nu stii sa scrii laughing
citez: nu stii cu se scrie verbul "a copia". uneori graba strica treaba, se pare ca ai gustat-o si tu laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru lpavel):

Ma bucur.