| EUeStEEu a întrebat:

Pot pune un ssd la un laptop myria my 8305? Daca da, de cat? Dimensiunea si spatiul de stocare

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

DA! poti pune un SSD 2.5 cu spatiul de stocare cat iti permite buzunarul, important sa fie de 2.5 astea sunt compatibile cu laptop-urile! Bafta!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Laptopul tau are eMMC. eMMC-ul este incorporat in placa de baza. Atunci cand doresti sa achizitionezi un laptop care are eMMC, trebuie sa ai in vedere 2 lucruri:
Un eMMC nu este la fel de rapid ca un SSD
Nu poti face upgrade "hard-diskului".
Poti sa-i pui un SSD extern pentru spatiu de stocare suplimentar.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru lpavel):

Atentie! Este vorba de un laptop cu eMMC!

| NLS a răspuns:

Ti-am spus ieri ca nu are slot nici pentru format SATA, nici pentru M.2
E Myria, nu te poti astepta la altceva, are doar 32GB MMC (precum toate smartphone-urile mai vechi, sau cele noi foarte ieftine).
Poti insa folosi pentru stocare si instalat jocuri un HDD sau un SSD extern prin USB.
Capacitatea lui nu cred ca e limitata de ceva.
Ar fi minunat daca ar suporta si boot prin USB, dar din pacate nu cred ca se poate.
Orice program mai mare ai de instalat, e recomandat sa il instalezi in alta parte, nu in Windows, pentru a ramane ceva loc liber pentru buna functionare a sistemului.

PS: nu lua SSD Intenso sau alte branduri jalnice si foarte ieftine. Asta daca vrei sa prinzi 2022 cu el.

| lpavel a răspuns (pentru Salontanul):

Ai dreptate, scuze uitasem de astea... happy