| unoarecare2 a întrebat:

Ce inseamna ca in dimensiunea a cincea timpul este ca si spatiul prin care noi ne deplasam?

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu există dimensiunea a 5a. Există 3 dimensiuni, și timpul este o proprietate a acestora. Timpul și spațiul sunt în strânsă legătură.

Dacă reformulezi poate voi înțelege și îți dau un răspuns mai bun.

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru Frank51):

Teoria coardelor spune ca universul nostru este format din 4 dimensiuni: înălțime, lungime, lățime și timp. Restul, până la 11 nu pot fi percepute, 6 fiind înfășurate, iar una le conține pe celelalte 10. Universul nostru se află pe o membrană infinită în lungime, dar foarte îngustă. Se presupune că atingerea dintre membrana ce conține universul nostru și cea a unui univers paralel a dus la Big Bang.

| Frank51 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Eu nu cred teoria asta. Rămân la teoria plauzibilă de colaps.

| Darkmagic a răspuns:

Nu inseamna nimic.
Extradimensiunile, de la 4+1 pana la 11 si in unele cazuri, pana la 21 au fost preconizate de teoreticieni pentru propulsia unor teorii, ca cea a stringurilor de exemplu, teorii care au in spate o matematica elegant spus: fortata, dar pana si ei au admis ca aceste dimensiuni extra, mai inalte de 3+1 (T) sunt la un nivel atomic sau subatomic...pentru ca un univers cu D peste 4 ar insemna asta:

https://www.tpu.ro/go-to-answer/16833361/

Nu stiu cat poti intelege din raspuns, dar este cea mai simpla explicatie care se poate da.
Un univers care se dezintegreaza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am ajuns încă acolo, nu avem de unde știi.