| Zazon1243 a întrebat:

Pot reseta laptopul fara sa repun windowsul? Sunt noob si nu prea ma pricep.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Uite un link care te poate ajuta detaliat:
https://www.e-depanari.ro/......indows-10/

Nu stiu exact care este butonul pe care sa dai clic si sa resetezi laptopul. Dar acest buton de "reset" il gasesti daca apesi pe butonul start(sau windows) care se gaseste in stanga jos, si apoi scrii acolo RESET.
Sau daca stii sa ajungi la sectiunea "Setari" din laptopul tau asa cum scrie in link, este si mai bine.
Linkul de mai sus este pentru windows 10. Noi nu stim ce windows ai.

16 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

Poti sa resetezi si sa nu repui windowsul daca asa vrei. Dar nu il mai poti folosi. Poate daca nu vrei sa faci altceva din el: coperti de carte de exemplu.
Acum, fara gluma, resetare inseamna ca stergi TOT de pe laptop. Ca sa il poti folosi, va trebui sa reinstalezi Windowsul.

| Zazon1243 explică (pentru Demidol):

Dar pe unele tablete cu windows se poate...

| BobocelMihai a răspuns:

Daca ai windows 7, 8 sau 10 poti folosi centrul de restaurare sau recuperare si poti restaura windowsul la o anumita data.Se vor sterge doar programe instalate dar fisiere stocate nu se vor sterge.

| RAY a răspuns:

System restore

| PainTech a răspuns:

Da, daca esti pe Windows 10 ( merge probabil si pe 8, nu sunt sigur ).

Setari > Update and Security > Recovery ( dreapta ) > Reset this PC > Get Started

De aici poti seta mai multe chestii, precum daca doresti sa stearga si fisierele personale, daca doresti sa se curete si alte partitii, etc. Procesul e definitiv.

Nu opri alimentarea in timpul procesului!

| Demidol a răspuns (pentru Zazon1243):

Confunzi notiunea de resetare. La tablete se face resetarea la setarile de fabrica. Nu se sterge windowsul.

| anonimg a răspuns (pentru BobocelMihai):

E bine ce ai spus, dar este insuficient. Trebuiesc detalii pentru fiecare pas.

| Zazon1243 explică (pentru Demidol):

Deci pot sterge fisierele fara sa repun windows-ul?

| PainTech a răspuns (pentru BobocelMihai):

Poti folosi centrul de restaurare...
Asta daca exista puncte de restaurare. Din pacate multi oameni nu au idee ce inseamna "Backup".

| CreierPrajit a răspuns:

Din pacate nu poți. Dar dacă nu vrei sa pierzi tooot ce aveai, poți sa să salvezi ce vrei pe un SD sau stick si apoi sa reinstalezi Windows-ul.

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Acelasi raspuns pe care i l-am dat lui BobocelMihai este valabil si pentru tine.

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Alta viata acum. happy

| ziftode a răspuns:

La pc-uri nu exista "reset"
imi pare rau, orice OS de tablete/telefoane, includ chestii care la PC-uri inca depind de instalare "haotica"... imi e prea greu sa iti dau 2 pagini cu explicatii, care e diferenta dintre aplicatie de telefon/tableta, care au aparut DUPA smartphonez/tabletz, si PC/desktop, care au aparut incepand cu ocazia windows-ului 3.11, adica inainte de windows 95 (peste 20 de ani in urma) si care inca nu sunt "regularizate"

morala, reinstalezi windows-ul sau rabzi!

| Zazon1243 explică (pentru anonimg):

Am windows 10