| blockbuster a întrebat:

Pot schimba placa video la laptop?

7 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Depinde de care e. Majoritatea laptopurilor o au integrata (prinsa pe placa de baza) - asta nu se poate schimba. Altele au pe slot, la alea se poate schimba.

| AlexandruUu_6205 a răspuns:

Eu consider ca NU MERITA sa te ocupi cu asa ceva:

-99% sanse sa nu fie posibil schimbul

-1% sa fie posibil dar foarte costisitor

Sa nu mai vorbim de manopera service, si garantie!

Oricum faci cum te taie capulhappy BAFTA!

| kcara a răspuns:

O poti schimba doar daca este dedicata si neintegrata, adica pe slot pe placa de baza. Si in orice caz pentru a face operatiunea asta e de preferat sa mergi la un service, pentru ca ai cam multe de facut pentru a ajunge la placa video in primul rand.

| mgtow a răspuns:

Nu se poate

| kcara a răspuns:

Da, dar doar daca ai placa video dedicata, si pe slot pci, altfel nu. Retine ca exista placa video dedicata de laptop dar care este integrata in placa de baza. Aceea nu poate fi schimbata. Per total daca e sa iei in calcul toate aceste variabile, e destul de greu sa o schimbi. happy

| vizi a răspuns:

Depinde de laptop... dar poti conecta o placa video externa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Văd că nimeni n-a zis că plăcile video de laptop sunt pe slot MXM (care și el este de 3 tipuri). În principiu răspunsul este nu, pentru că la fiecare laptop, sistemele de răcire sunt proiectate în așa fel încât să facă față plăcii video cu care a venit și nu uneia superioară, orice placă video mai bună decât cea instalată în sistem va face mai multă căldură (și va consuma mai mult curent) și nu va face față. De asemenea, nici plăcile video de generații mai noi nu vor funcționa, platforma la notebook-uri nu este la fel de upgradabilă ca la desktop-uri.