| mario366 a întrebat:

Povestea pe scurt...sora mea a cumparat un pc (destul de vechi) si un monitor (tot vechi), a observat ca nu merge si l-a adus la mine, cand l-am deschis sa vad ce are am observat ca cablurile de la sursa mare parte nu erau prinse asa ca le-am conectat eu dar pc-ul se aprinde dar monitorul ramane in starea de repaus (butonul tot clipseste) si nu se aprinde. Monitorul are o mufa veche nu il pot testa la mine la pc sau pc care are porturi de mufe vechi la monitorul meu. Ceva idei? Au mai ramas si cabluri neconectate din sursa (cateva saga si cateva molex conectors, 2 floppy conectors si unu de placa video) Am incercat si sa-i atasez o placa video Gigabyte Gtx 1050 pentru a conecta la monitorul meu dar tot nu se aprinde (probabil pentru ca are mufele de la monitor bagate in placa de baza).

7 răspunsuri:
| mario366 explică:

Cand il aprind si il sting din butonul de pe monitor scrie pentru 2 secunde no signal si apoi se inchide...

| sierra1 a răspuns:

Pare o treab încâlcită. Poate fac o poza plăcii de bază și a conectorilor rămași în aer. Altfel, așa prin mesaje, cam greu de rezolvat.

| mario366 explică (pentru sierra1):

Am rezolvat problema. Multumesc oricum

| sierra1 a răspuns (pentru mario366):

OK, să fii sănătos. Totuși, ce a avut?

| MARIUSICA003 a răspuns:

Nu ai ce sa ii faci
poate doar sa ii sckimbi mufa

| mario366 explică (pentru sierra1):

Pini de la placa de baza de la shild-ul de CPU au fost loviti cand a fost transportat pc-ul, doar i-am adus la pozitia initiala si am asezat la loc CPU.

| sierra1 a răspuns (pentru mario366):

OK