| IonutX197 a întrebat:

Salut, am stins pcul iar dupa 20 de minute l-am reaprins dar am schimbat si unele mufe la hard, dar nu are treaba cu asta ca am mai schimbat mufele ca mai facea figuri hardul si de aia, si acum se aprinde pc dar nu se aude nici windows, nu se vede nimic la monitor. Oare e placa video? Dar este noua, nu prea cred si nici tastatura nu se aprinde si nici mufa de la internet, ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Cum adica se aprinde, ca zici ca sunetul de la windows startup nu se aude, pe monitor nu se vede nimic, si nici mufa de internet nu e luminata. Mie imi pare o problema la sursa. Ventilatoarele de la procesor si placa video pornesc? Se misca?

E posibil sa fie defecta sursa in cazul asta. Scoate toate mufele sursei din placa de baza, placa video, hard, dvd rom sau de unde or mai fi, si la mufa mare, cea care intra in placa de baza, cu o sarma/cablu dezizolat/agrafa de birou uneste firul verde de la mufa mare, cu orice fir negru. Daca sursa porneste asa, e posibil sa fie buna, daca nu porneste, ea e de vina. Daca porneste sursa, e posibil sa fie defecta placa de baza.

Trebuie totusi verificata si sursa oarecum, chiar daca la pornirea "artificiala" pare buna, e posibil ca in sarcina, adica cand e conectata la pc, tensiunile de iesire sa cada, din cauza unui defect intern. Ar fi bine sa treci pe la un service totusi.

| IonutX197 explică (pentru Arthiom):

Mergeau toate ventilatoarele dar am rezolvat, am scos unitatea de tot afara am curatat-o putin de praf, am mai schimbat mufele de la hard intre ele, am scos si ram-ul si l-am bagat iar, am apasat bine si pe mufele de la toate alea si cam atat si dupa s-a rezolvat. Chiar frate unitatea asta de pe timpul lui Ceausescu trebuie du-sa la un service e vai de ea laughing)) sursa, hard-ul si placa de baza sunt vechi toate, in loc sa imi iau ceva important la pc eu imi iau procesor si placa video ca na laughing))))

| Bula a răspuns (pentru IonutX197):

Pana ce mai functioneaza satisfacator dupa cate o curatire, il poti tine.
Dupa il duci la fiare vechi si-ti iei altul... big grin

| IonutX197 explică (pentru Bula):

Asa i?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica intai priza, cablurile de alimentare cu 220V, precum si intrerupatorul prizei.

Daca toate sunt ok, uite-te la ventilatorul cooler-ului procesorului:
- scoti din priza stecherul PC-ului, lasi un jumat de minut, dupa care bagi stecherul inapoi
- apesi butonul de pornire

Daca in careva din momentele de mai sus ventilatorul are tendinta sa porneasca, atunci ai un scurtcircuit undeva (cel mai probabil la hard disk sau unitatea optica). Deconectand cablurile unitatilor periferice pe rand, daca la pornire porneste ventilatorul, atunci scurtcircuitul este la ultima unitate deconectata.

Daca ventilatorul nu da nici un semn de miscare, atunci este suspecta sursa de alimentare, eventual butonul de pornire.

| IonutX197 explică (pentru Bula):

Hard disk-ul chiar e vai de mama lui laughing)

| wj a răspuns:

Verifica mufa de pe placa de baza, mufa ATX, cea lunga cu multi pini. Poate e miscata. Nu se vede nimic pe monitor cand pornesti?

| IonutX197 explică:

MUltumesc fratilor pentru raspunsuri, apreciez dar am rezolvat cumva...