| AndreeaIonela a întrebat:

Problema cu un Card de memorie SD. Cand conectez camera foto la PC imi deschide Diskul dar fara nici un folder. Am verificat la folderele ascunse, am setat in Run- Regedit-HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Cont rol\StorageDevicePolicies. cu New si apoi Dword cu Value 1 si nu functioneaza. Imi apare in schimb eroarea " the disck cannot be written to because it is write protected. Please remove the write protection from the volume in drive E. Am verificat cheita cardului si nu este blocat. Eroarea mi-a aparut dupa ce am scos si am bagat cardul din nou in aparat. Nu functioneaza la nici un alt PC. Ce sa ii fac? nu as vrea sa il formatez inainte sa imi recuperez fotografiile.

5 răspunsuri:
| Mihaitza009 a răspuns:

Se poate ca intr-un colt sa se fi rupt putin cardul in zona contactelor si din acea cauza nu il mai citeste

| AndreeaIonela explică (pentru Mihaitza009):

Cardul e nou. a fost tinut doar in aparat.l-am scos o singura data, am incercat sa il bag in alt pc si cand l-am reintrodus in aparat nu a mai mers. Ma gandesc sa nu fi luat un virus.

| Mihaitza009 a răspuns (pentru AndreeaIonela):

Nu uitate te rog atent la el acolo unde are contactele si vezi daca e putin crapat in zona aia sau zgariat daca e inseamna ca nu mai merge -sa stii ca sunt foarte sensibile cardurile de memorie trebuie sa ai grija cu ele se rup repede

| horia2012 a răspuns:

Incearca cu asta, dar nu e gratis:
http://www.cardrecovery.com/sd-recovery/
si asta gratis:
http://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm
S-ar putea daca e protejat la scriere sa nu te lase nici sa-l formatezi.

| criss89 a răspuns:

Posibil un pin conector al cardului sa fie deteriorat si sa dea error...incearca sa-l formatezi total sa vezi cum v-a reactiona