| c0pil1n a întrebat:

Problema: drop frame in orice joc.
Am deschis task manager in timp ce am jucat un joc si am observat ca unde apare consumul de energie in dreptul jocului scrie asa :
Consum de energie FOARTE RIDICAT (Impactul procesorului, discului si procesorului grafic asupra consumului de energie)
Sa fie sursa de vina sau trebuie curatat de praf si schimbata pasta de pe procesor?
Sau nu are legatura cu asta?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa urmaresti graficele CPU, GPU si RAM. Nici unul nu trebuie sa depaseasca 75%, altfel este suprasolicitat (din ceva motiv).
In lista Task-urilor, trebuie sa identifici task-ul care foloseste excesiv resurse (cu % ridicat), respectiv programul care ii este atasat.

Deseori, consumul exagerat (si incetinirea brusca a sistemului) este cauzata de virusi.
Pentru verificare, este indicat sa faci o scanare online, bifand toate casutele din program:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner

| c0pil1n explică (pentru Bula):

Salut. Graficele cpu, gpu si ram nu depasesc valorile mentionate. Se mentin pana in 50% maxim.
Doar consumul de energie imi arata foarte ridicat cand joc un joc sau daca folosesc o pagina web pe chrome ori internet explore etc. imi apare consum foarte ridicat de energie.
Am scanat tot si nu am nici-un fel de virus.

| Bula a răspuns (pentru c0pil1n):

Verifica si care Task are consum % mare si pana la ce valoare!

| mihai69 a răspuns:

Nu, trebuie schimbat procesorul cu unul mai rapid și discul cu un SSD. Și probabil și placa video cu una mai performantă.

| c0pil1n explică (pentru mihai69):

Salut. Am procesor i5 9400f 2, 90ghz.
Am doar ssd de 256gb pe care am windows-ul si cateva jocuri.
Placa video este un rx580 8gb gddr5. 256bit..nu-s tocmai atat de slabute.,.

| mihai69 a răspuns (pentru c0pil1n):

Ai dreptate... Poate ceva RAM în plus?
Oricum, dacă era de la sursă, ar fi apărut mai degrabă BSD sau restartări aleatorii, nu dropframe-uri.

| c0pil1n explică (pentru mihai69):

Probabil o am sa fac un upgrade la rami. Dar o sa incerc sa l trimit in garantie sa-mi schimbe pasta de pw procesor si sa-l curete de praf. Poate poate am norocu sa fie asta problena

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, trebuie schimbata sursa
insa, eu nu am vazut niciodata "consum de energie in task manager"

| c0pil1n explică (pentru Zuzu1991):

Apare in dreapta chiar in capat.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru c0pil1n):

Right, nu stiam de asta, multumesc, eu care stiu IT si tot mai descoper cate o chichita, real multumescwinking
ce ai putea sa faci e sa iei un program ca aida64 care sa iti spuna cati watts consumi, sau un calculator gasesti pe net si sa ii bagi componentele tale

insa 99% ca nu ai destula sursa

si nu are legatura cu praful sau pasta de pe proc, alea au legatura cu temperaturile nu consumul