| c0pil1n a întrebat:

Am o problema la calculatorul meu.

Cand il pornesc si ma joc ceva joc procesorul meu ajunge de la 45 de grade la 70 in doar 5 minute si viteza de rotatie de la cooler de la 890 la 2800 rotatii. Dar nu raceste. Pasta a fost schimbata coolerul ii asezat corect si a fost curatat de praf.

Problema e ca am lag. Joc doar League of Legends. Si interesant e ca am lag pe toate rezolutiile! Caldura procesorului poate sa produca acest lag?

Daca pornesc skype si league of legends in task manager procesorul este 100% folosit.

Am descarcat un program pc wizard si acolo imi arata ca procesorul are 82 de grade inca din primul minut cand l-am pornit.

Am un procesor Intel(r) pentium xe 925 3.00 ghz

placa video nVidia GeForce 430 de 1 gb

4 gb ram din care recunoaste 3, 5 gb

Acum 2 luni mi-a mers fara probleme league of legends in 60-80 fps pe high cu skype pornit fara pic de lag. Iar acum am acest lag pe toate rezolutiile.

Merita sa investesc ceva banuti in el?

Vreau sa aflu cauza lagului, dar nu stiu daca e posibil sa fie de la caldura procesorului acest drop fps.

M-am gandit sa imi cumpar 2 ventilatoare pentru carcasa si un cooler nou.

Altii mi-au spus sa imi iau procesor

Voi ce credeti? lagul are deaface cu, caldura procesorului sau o fi altceva? Dau funda multumesc frumos!

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Lagul NU e de la cadura procesorului! Daca zici ca acum 2 luni mergea fara probleme atunci problema e ca iti merg mai multe programe deodata, posibil si virusi iar procesorul este mult prea slab sa suporte atatea! Ca sa fi sigur ca vei scapa de toate aplicatiile nedorite reinstaleaza windows iar dupa instalare, instaleaza numai programele necesare nu orice prostie, iar a 2-a solutie ar fi sa-ti iei macar un procesor i3 daca nu mai bun! Bafta!

| c0pil1n explică (pentru lpavel):

Ar merge un i3 pe el?

| lpavel a răspuns (pentru c0pil1n):

Binenteles, ar merge si i5 dar trebuie mai intai sa te interesezi care e compatibil cu placa ta de baza!

Daca zici ca windowsul e instalat recent atunci mai e posibil sa fi instalat tu un driver sau un dispozitiv care nu e compatibil 100% cu pc-ul sau windows-ul tau!
Reinstaleaza din nou windows, instaleaza numai drivere de care esti sigur ca-s bune, nu mai conecta nimic la pc in afara de ce ai nevoie pentru joc si incearca acum sa joci! Bafta!

| c0pil1n explică (pentru lpavel):

Ce parere ai despre procesorul asta. Intel dual core E5300 2.6 ghz sk775. Am nevoie doar pentru jocul asta https://support.riotgames.com/......-de-sistem Sau mai bine sa il vand si sa cumpar calculatorul asta. http://www.altex.ro/......d-free-dos am nevoie doar pentru league of legends.

| lpavel a răspuns (pentru c0pil1n):

In nici un caz sa nu-l vinzi pentru rasnita aia de pc! Daca ii schimbi procesorul la al tau o sa fie mult mai bun!
Acum, procesorul care vrei sa-l cumperi e bun pentru acel joc DAR mai tarziu cand vei vrea sa joci altceva vei pati ca acum, atunci te intreb eu : de ce nu mai astepti putin pana vei avea bani de un i3 de 3.0 Ghz iar cu placa video care o ai iti vor merge foarte multe jocuri nu numai jocuri de gen LOL! Asta e parerea mea, faci cum vrei, bafta!

| FrateleRobert a răspuns:

Daca acum 2 luni iti merge bine inseamna ca ai virusi in calculator iar procesorul nu poate functiona normal.
Optiunile sunt:
1.Iti reinstalezi windows-ul
2.Nu mai ti deschise multe programe deodata.
3.Cum spune Ipavel iti iei alt procesor i3 de exemplu

| c0pil1n explică (pentru FrateleRobert):

Windows-ul este proaspat reinstalat. windows 7 64 bit. problema este ca am lag pe toate rezolutiile. Temperaturile sunt ok la toate componentele mai putin la procesor. Si nu inteleg de ce acum 2 luni nu aveam lag iar acum am. Si inca pe toate rezolutiile.