| c0pil1n a întrebat:

Am o problema la calculatorul meu.
Cand il pornesc si ma joc ceva joc procesorul meu ajunge de la 45 de grade la 70 in doar 5 minute si viteza de rotatie de la cooler de la 890 la 2800 rotatii. Dar nu raceste. Pasta a fost schimbata coolerul ii asezat corect si a fost curatat de praf.
Problema e ca am lag. Joc doar League of Legends. Si interesant e ca am lag pe toate rezolutiile! Caldura procesorului poate sa produca acest lag?
Daca pornesc skype si league of legends in task manager procesorul este 100% folosit.
Am descarcat un program pc wizard si acolo imi arata ca procesorul are 82 de grade inca din primul minut cand l-am pornit.
Am un procesor Intel(r) pentium xe 925 3.00 ghz
placa video nVidia GeForce 430 de 1 gb
4 gb ram din care recunoaste 3, 5 gb
Acum 2 luni mi-a mers fara probleme league of legends in 60-80 fps pe high cu skype pornit fara pic de lag. Iar acum am acest lag pe toate rezolutiile.
Merita sa investesc ceva banuti in el?
Vreau sa aflu cauza lagului, dar nu stiu daca e posibil sa fie de la caldura procesorului acest drop fps.
M-am gandit sa imi cumpar 2 ventilatoare pentru carcasa si un cooler nou.
Altii mi-au spus sa imi iau procesor
Voi ce credeti? lagul are deaface cu, caldura procesorului sau o fi altceva? Dau funda multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| AdreAdre a răspuns:

Procesorul se numeste Pentium D915 nu xe 915 si e un dual core foarte vechi din 2005. Eu zic sa cumperi alt procesor (Core 2 Duo de preferat daca suporta placa de baza) si sa pui un radiator cu racire pe gaz (radiator cu tuburi din cupru).

| c0pil1n explică (pentru AdreAdre):

Ce parere ai despre procesorul asta. Intel dual core E5300 2.6 ghz sk775. Am nevoie doar pentru jocul asta https://support.riotgames.com/......-de-sistem Sau mai bine sa il vand si sa cumpar calculatorul asta. http://www.altex.ro/......d-free-dos am nevoie doar pentru league of legends.

14 răspunsuri:
| AdreAdre a răspuns:

Scoate 2GB RAM si vinde-l cu 300-350 lei. Acei 2GB RAM ii dai cu 50 lei. De la Altex, pana si pc-ul acela la 650 lei e mai bun decat ce ai tu in momentul de fata. Daca vrei ceva totusi bun pana in 1000 lei, eu as recomanda asta avand AMD quad http://www.emag.ro/......DXW8N3BBM/

| c0pil1n explică (pentru AdreAdre):

Ii stoc epuizat

| CPAElites a răspuns (pentru c0pil1n):

Gasesti un e8400 de 3. 0ghz la 50 lei...
http://www.okazii.ro/......a173543750

| c0pil1n explică (pentru CPAElites):

Am vazut ca te pricepi la calculatoare. Am procesor Intel pentium e 925. 3.00 ghz

si placa video nVidia GeForce 430

E prea slabut procesorul pentru placa video? sau si placa video e varza?

Eu vreau sa joc doar league of legends!

M-am gandit sa cumpar un procesor Intel dual core E5300 sk775 de 2.6 ghz.

Procesorul meu de acum ajunge la 80 -90 % doar cand deschid chrome.

Ce parere aveti?

| CPAElites a răspuns (pentru c0pil1n):

Si procesorul si placa video sunt slabe.
Cumpara doar procesor...strange bani si cumperi un pc nou pe componente!

Ce buget ai pentru procesor?

| c0pil1n explică (pentru CPAElites):

Pai eu vreau sa cumpar acum un procesor mai bun si sa montez un cooler nou sa vad daca mai am acel drop fps in joc. Din cauza asta + ca procesorul e la 70 grade cand joc. Si as dori sa fac acest lucru sa vad daca functioneaza.
Daca nu am sa il vand acest pc si am sa imi cumpar unul nou fie pe bucati fie intreg pret pana in 8 milioane. Nu am nevoie de mai mult deoarece joc doar lol.

| AdreAdre a răspuns (pentru c0pil1n):

Placa video nu e slaba, e relativ ok. temperatura maxima a unui Pentium D 925 e 63C. La tine 70C procesorul incepe sa intre in Low-Usage pentru a-si mentine temperatura la 70C sa nu mai creasca. Cred ca ori nu ai pus pasta, ori ai pus foarte multa, ori radiatorul nu mai face fata. Eu recomand sa pui racire pe tuburi cu gaz la un service pe acel procesor, iti ia cam 40 lei racirea, dar merita la ce tempreaturi o sa ai, eu am racine pe gaz la un Pentium D915 (da, foarte aproape ca al tau) si imi sta la 38C idle 49C jocuri.

| AdreAdre a răspuns (pentru c0pil1n):

Am uitat sa-ti spun. Nu te pune sa upgradezi procesorul deoarece Socket LGA 775 nu mai merita imbunatatit daca nu suporta Core 2 Quad. Trebuie sa stii modelul placii de baza inainte de a-ti imbunatatii un procesor.

| c0pil1n explică (pentru AdreAdre):

Maine merg cu el in service. O sa vada persoana respectiva ce e de facut de merita schimbat procesor sau ceva. Daca nu am sa il vand si imi cumpar unul nou! Mersi mult de sfaturi big grin

| CPAElites a răspuns (pentru AdreAdre):

Curata pc-ul de praf...
"Placa video nu e slaba, e relativ ok" NU E! : http://images.anandtech.com/graphs/gt430_101110062219/25088.png

| AdreAdre a răspuns (pentru CPAElites):

Tu compari High-End-urile. Tu compari 9800GTX, HD 3870, 8800GT, HD 4850 cu GT 430? GT 430 e o placa video low-end din seria GeForce 400. Daca la tine o placa video buna inseamna numai 256-bit, ne-am dat naibii. GT 430 e foarte ok pentru jocuri, a juca un joc nu inseamna neaparat setari grafice high in 720p.

| CPAElites a răspuns (pentru AdreAdre):

Sa-ti explic.
"9800GTX, HD 3870, 8800GT, HD 4850" Acelea sunt mai slabe decat integrata dintr-un i3 skylake.
Un GTX 750 TI ( costa 500 lei ) este de 3 ori mai performanta decat un 9800GTX si de 20 ori mai performanta decat GT 430...
Iti trebuie si placa video minim un r7 260. ( ~450 lei )
http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GTX-9800-vs-GeForce-GTX-750-Ti

| CPAElites a răspuns (pentru CPAElites):

"9800GTX, HD 3870, 8800GT, HD 4850" sunt placi video vechite ( s-au dus vremurile de glorie )