| IonutZEW a întrebat:

Ryzen R3 1200 8gb ram 1tb si rx 560 2gb SAU i3-7100 gtx 1050ti 4gb 8gb ram 1tb? Si de ce?
Si inca o intrebare de ce cand pun procesoru Ryzen R3 1200 pe game-debate la gta v/alte jocuri da fail, dar pe Youtube gasesc gameplayuri cu acest procesor in very high 60 fps

Răspuns Câştigător
| UnrealGraphicsGamer0110011 a răspuns:

1)La prima intrebare mai bine te-ai duce la un specialist, mai exact la un magazin de pc-uri pentru ca sunt diferente in pret/calitate si nu e asa usor de zis.
2)Dupa mine eu as merge pe i3-7100 pentru ca e din seria de procesoare mai noua kaby lake 7th gen si are 3.9 ghz chiar daca e dual core are 4 threaduri, deci 4 nuclee destul de bun pentru jocuri mai sunt procesoarele xeon cu 8 nuclee, i5 i7 quand core dar lasa creste pretu prea mult.
3)Ce sa mai zic, placa video gtx 1050 ti duce bine jocurile si astea mai noi dar nu pe toate la rezolutii prea mari si setari peste high.
4)Ti-as recomanda ramii sa fie la o frecventa(Mhz) mai maricica ajuta destul de mult in jocuri de preferabil ar fi sa fie ddr3/ddr4.
5)Deci as merge pe varianta cu i3 7100 gtx 1050 ti 4 gb 8 gb ram 1 tb.
6)A da si apropo parerea mea e ca:Intel>amd in gaming dar la Intel preturile sunt mai mari.La placa video nVIDIA cam bate tot mai ales cu gtx 1080 ti dar la fel preturile sunt considerabil crescute fata de preturile de la amd si 1050ti o sa iti duca jocurile foarte ok as putea zice
7)Ok un raspuns pentru intrebarea a doua ar fi ca nu tot ce vezi pe game debate ca de exemplu rezultate/cerinte de sistem pentru jocurile x, sunt 100% adevarate deci nu poti sa te iei dupa acele site-uri dar sunt folositoare orientativ. apropo pe Youtube la fel nu tot ce vezi e 100% adevarat poate de exemplu procesorul ryzen de care ne-ai spus o fost overlockat si acolo iti trebuie un cooler mai bun. poate placa video o fost overlockata si o avut ventilatoare bune puse pe ea sa stii ca daca o overlockezi prea tare poate sa se strice.Ce e prea mult e prea mult.
9)In concluzie eu cred ca o configuratie cu i3 7100, gtx 1050ti 4gb, 8 gb ram, 1 tb ar fi cea mai buna optiune dar la un pret mai maricel daca vrei sa fie mai ieftin iatil pe cel ramas cu ryzen
10)Funda?rolling on the floor

4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Cel cu 1050 ti.

| Adrian926a a răspuns:

Ambele procesoare sunt bune dar gtx 1050 ti e mai buna, si poti rula linistit gta 5 cu high la minim 50 fps si sunt sigur ca o sa ai 55-60 avg fps

| IonutZEW explică (pentru Adrian926a):

Dinte amd athlon x4 845 si i3-7100 ce ai alege si de ce/ aceeasi placa (1050 ti 4gb)

| Adrian926a a răspuns (pentru IonutZEW):

I3 e mai bun uite dovada http://www.cpu-monkey.com/......x4_845-624 si gasesti pe net comparatii intre cele 2 procesoare, daca vrei sa iti faci un pc iti recomand i3 7100 si gtx 1050 ti.