| Benyamin173 a întrebat:

Rx580 8gb sau gtx 1060 3gb/6gb? Care este cea mai bună alegere? Împreună cu un procesor ryzen 5 2600?
Care placa este cea mai capabila sa duca titluri noi de jocuri cu o grafică high-very high-ultra in 60 fps?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ai putea spune ca "oricare", http://www.youtube.com/watch?v=zD5AibHUaI4 unele jocuri sunt optimizate mai bine pentru Nvidia, altele pentru ATi. Ideea este ca ambele se comporta exceptional cu ryzen-ul acela. Trage spre ce vrei. Poate in viitorul indepartat, daca e diferenta atat de mare intre cei "8gb-6gb" o sa vezi un boost pe Rx580, dar nu garanteaza nimeni. Diferenta medie intre fps-uri cu acelasi joc intre cele doua ar trebui sa fie de 5-10 fps-uri.

| Ineys a răspuns:

Depinde de jocuri.

Nu vei avea probleme cu nici una, dar spre exemplu 1060 e mai buna in anumite jocuri pe cand 580 e mai buna in alte jocuri.

Desigur, e vorba de cateva FPS-uri, pana in 10.
Totusi, eu as merge pe nVidia, nu vad de ce ai vrea 8 GB VRAM.

| Alexuţ02 a răspuns:

Eu zic să îți iei AMD, adică nu că ar fi problemă sau ceva că e procesorul AMD și placa nVidia, dar aia e de 8 GB, totuși. zic eu mult, și nu cred că ai nevoie de atât, dar, cu placa aia video ai full configurație AMD și e o investiție pentru viitor, o ții mult și bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

GTX 1060 6GB