| MasterAndrey a întrebat:

Sall. Am o dilema. Nu stiu ce placa video sa aleg intre nVIDIA geforce gtx 650 ti sau nVIDIA geforce gtx 660. VREAU SA SI ARGUMENTATI.

Răspuns Câştigător
| 5IrOK a răspuns:

Apasa pe "declara raspunsul castigator" in dreapta raspunsului meu plz

4 răspunsuri:
| 5IrOK a răspuns:

Având un preţ recomandat de 229 dolari, GeForce GTX 660 pune la bătaie un GPU DirectX 11.1 cu 960 unităţi de procesare (CUDA Cores) şi o cantitate de 2 GB memorie video GDDR5. Deşi benchmark-urile oficiale întârzie să apară, zvonurile anunţă o performanţă de patru ori mai mare decât oferea vechiul GeForce 9800 GT, încă folosit de mulţi pasionaţi de jocuri PC cu bugete modeste.

Pentru 109 dolari GeForce GTX 650 aduce un GPU la 1 GHz, cu 384 unităţi de procesare şi un consum de numai 64 W. Placa video vine echipată cu 1 GB memorie gDDR5 şi promite să ruleze până şi cele mai noi jocuri, cel puţin la setări de calitate medie. Comparat cu vechiul GeForce 9500 GT, un GeForce GTX 650 este de aproximativ opt ori mai rapid.

Plăcile video din seria GeForce GTX 660 şi GeForce GTX 650 vor ajunge în magazine peste puţin timp, în versiuni ce poartă emblema producătorilor Asus, EVGA, Gainward, Gigabyte, Inno3D, KFA2, MSI, Palit, Point of View, PNY şi Zotac.
Funda?

| virusake a răspuns:

Salut!

Nu sunt prea multe de argumentat, sunt doua placi din clase diferite...

Deci, in functie de bugetul de care dispui poti alege intre:
...5-128-bit/
si
...-bit-hdmi/

Cu mentiunea ca pentru ambele, trebuie sa ai port PCI express x16 si un procesor relativ potent, preferabil core2quad sau core i5 din orice generatie...

| Me2 a răspuns:

Daca ai de jucat pe full hd la ultra toate, 660 ti e cea mai buna alegere, Face parte din alta clasa, e mai puternica, are procesor diferit

| MasterAndrey explică (pentru 5IrOK):

Scuze dar nu stiu sa dau funda