| MaRkYaNn a întrebat:

Sall.am o problemala un pc. cand incerc sa-l aprind se invarte cooleru de la procesor, dar monitoru nu se aprinde ma puteti ajuta? dau funda! multumesc

3 răspunsuri:
| XtReMee a răspuns:

1 daca nu afiseaza nimica si face tic tic ti arsa mem ram
2 daca nu ticaie verifica sa fie bag bine placa video in slot si daca tot asa i arsa placa video funda

| JohnnyWylde a răspuns:

ATENTIE Daca se invarte coolerul asta nu inseamna ca procesorul merge. Coolerul se invarte pentru ca e conectat la placa de baza. In fine ai grija ca procesorul sa fie montat bine pe placa de baza. Daca asta nu merge poate fi de la RAM deci scoate placutele, curata-le si apoi pune-le la loc. daca tot nu merge incearca sa folosesti placa video integrata in loc de cea externa si vezi daca atunci merge. Daca atunci cand schimbi dupa placa externa pe cea integrata, vei primi raspuns atunci ori placa video externa nu este fixata bine in slot ori este arsa. Daca pe niciuna din placile video nu primesti raspuns atunci e de la procesor sau RAM.

| TraceurAlexx a răspuns:

Verifica memoria RAM, scoatele din sloturi, sufla bine sa nu fie praf in sloturi si baga-le la loc. Daca nu merge revino.

@XtReMee : nu mai deruta lumea ca daca nu stiu ce, gata s-a ars.