| Spyro7 a întrebat:

Sall TPU, am la tara un calculator vechi(un windows xp de prin 2003) si cand am incercat sa il aprind azi nu pornea.Se auzeau trei beepuri una dupa alta si dupa 2 secunde la fel 3 beepuri.Si facea asa intruna.Nici monitorul nu se aprindea.Va rog ajutati-ma

2 răspunsuri:
| Tryndapere a răspuns:

Incerca sa verifici in primul rand daca ai pus cablurile cum trebuie, apoi verifica daca nu e miscat ceva prin carcasa, daca nu gasesti buba s-ar putea sa fie procesorul, sau alte piese, oricum nu e mare pierdere, gasesti pe olx pc-uri cu 20 de lei sau chiar gratis din 2003

| gelu1970 a răspuns:

3 beep = memoria ram defecta sau conectata incorect
scoate placutele ram, le cureti contactele cu o radiera, guma de sters, te siguri ca sloturile de ram nu au pref sau oxid, si conectezi din nou ram.