| costinvlad a întrebat:

Sall. TPU. Am uitat parola BIOS a laptopului meu. Este de la ACER un ACER ASPIRE A515-41G-F2SH. Care este parola default? Acea parola a lor in caz ca am uitat-o? Ms. Funda. O sa fiu recunoscator.

Răspuns Câştigător
| Ensiferum a răspuns:

Nu este parola default, dar poti sa resetezi Bios-ul prin intreruperea alimentarii si prin scoaterea bateriei de Bios timp de 20 de minute.

5 răspunsuri:
| costinvlad explică (pentru Ensiferum):

Dar pentru ce imi da acel cod cand o bag gresit de 3 ori? Ca sa obtin master password?
Ce pot face daca aflu master password-ul? Ms. Mult de tot.

| doctorandus a răspuns (pentru Ensiferum):

Lol? Chiar ai incercat practic asta? Laptopurile au cip EEPROM in care e stocat hashul parolei.

| costinvlad explică (pentru doctorandus):

Dar pentru ce este acea parola? Si cum o aflu? Ca nu e aia de pe bios-pw.org? Ms.

| doctorandus a răspuns (pentru costinvlad):

Daca poti dovedi ca e al tau ia legatura cu producatorul, de ex. prin forumul sau de web.