| TheSkyDubstep a întrebat:

Sallut!
Am o problemă recent de câteva zile pe laptop, Asus Rog Gl552JX.
Prima dată a început să nu mi se încarce laptop-ul, nu arăta că se încarcă dar el se încărca, pe scurt nu cobora de 75% dar nici nu urca mai sus de 75%.
Acum recent am o altă problemă, dacă am pus încrăcătorul în laptop, mi se scade performanța cu 80%, jocurile debea mă chinui să le joc în 30 frame per secound, dar când scot încărcătorul din laptop, îmi merge bine, nu chiar bine. tot lipșește din performanță, dar merge mai bine când nu pus încărcătorul.
Am încercat multe tutoriale, cuu,, Power settings" etc și nu m-au ajutat deloc!

8 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Situatia descrisa de tine este complet anormala. Pe priza performanta este mai ridicata decat pe baterie (in mod implicit, daca nu umbli in Power Settings).

Ai nevoie de un diagnostic pe baterie si de o instalare si configurare corecta Windows. Acestea trebuiesc facute de un profesionist (bun) - e ca la masini, nu oricine desface o capota si zice ca e mecanic este neaparat si unul bun.

| TheSkyDubstep explică (pentru flixbuster):

Nu e anormală ci așa se întâmplă, de asta am pus întrebare aici pentru că e prima dată când întâmpin așa ceva, și tot e făcut bine, windows 10 64 home cumpărat, nu e crackat să zic că nu știu ce, doar că nu am mai pățit asta până acum și am încercat mai mult de vreo 7-8 metode.
Și nu, nu am umblat în power settings, și nu e un laptop nou ca să spun că are probleme, windows-ul l-am reinstalat acum 3-4 luni.

| flixbuster a răspuns (pentru TheSkyDubstep):

Confunzi anormal cu ireal. Eu nu am spus ca nu se intampla asa (= ireal) ci ca ceea ce se intampla este anormal (= nu ar trebui sa fie asa).

S-ar putea sa ai o problema la baterie care sa afecteze cumva performanta laptop-ului. Cand pui incarcatorul, este si bateria in laptop? Incearca sa pui incarcatorul si sa scoti bateria sa vezi ce se intampla.

| TheSkyDubstep explică (pentru flixbuster):

Da este, și nu merge, am încercat deja, nu se deschide am ținut apasat 30-60 de secunde că am văzut un tutorial, și nu, nu merge

| flixbuster a răspuns (pentru TheSkyDubstep):

Stai asa. Eu am spus sa pui incarcator DIN MERS si sa scoti bateria.

Tu spui ca ai scos bateria cu laptop oprit si ai pus (doar) incarcator si daca apesi butonul de pornire nu merge? Asta e anormalitatea anormalitatilor. Laptop-ul TREBUIE sa porneasca doar cu incarcatorul conectat si bateria deconectata. In caz contrar, incarcatorul este dus.

| TheSkyDubstep explică (pentru flixbuster):

Asta mă gândesc și eu. ori încărcătorul e dus, ori cablul de energie pe care primește din încărcător nu merge.
chiar nu știu ce să-i fac, înesearp încerc să-i dau update la bios, și dacă nu merge, să-i dau reinstal la windows, dacă tot nu îl duc la un tehnician.

| flixbuster a răspuns (pentru TheSkyDubstep):

Daca ai un aparat de masura, verifica iesirea din incarcator. Intreaba un vecin, un prieten, un electrician - cineva care iti poate masura tensiunea la iesirea din incarcator.

| TheSkyDubstep explică (pentru flixbuster):

Am dau update la bios, merge un pic mai ok, nu am drop frame-uri deloc, dar tot nu ajung la performanța care ar trebui să o am.
O să încerc cum mi-ai zis tu.