| Andrei19843 a întrebat:

Acum 2 zile am comandat de pe PC Garage o placa de baza ddr4 si o placa video ddr3! Intrebarea mea este ca daca placa de baza este ddr4 iar cea video ddr3 as putea monta placa video pe placa de baza chiar daca e ddr4 si cealalta este ddr3?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa de baza nu poate fi DDR 4. Poate doar soclul pentru memorie este DDR4. Daca sloclul pentru memorie este asa performant, placa video poate merge si GDDR5. Placa video este fixata intr-un soclu care se numeste PCI-e si poate fi varianta 3.0 ceea ce inseamna ca merge cu placa video GDDR3. De alfel soclurile moderne pentru placa video sunt compatibile. Si daca era in PCI-e x16 varianta 2.0 mergea.

2 răspunsuri:
| Andrei19843 explică (pentru Salontanul):

Mersi mult, dar am rezolvat problema!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Andrei19843):

Multumesc si eu!