| idaniell a întrebat:

Are ceva daca pun o placa video ddr3 pe o placa de bază ddr4?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Nu, n-are nimic. Nu au legatura directa una cu cealalta.
Prima e memoria placii video, si e accesata de placa video (de procesorul placii video mai exact), iar in cazul al doilea e vorba despre generatia RAM ului de sistem, RAM-ul fiind accesat de procesor.

Insa tine cont de echivalenta procesor - placa video pe cat posibil.
O placa video prea slaba pusa intr-un sistem cu procesor prea puternic, va crea fenomenul de bottleneck (gatuirea placii video).

Valabil si invers, daca placa video e puternica, iar procesorul sistemului e prea slab pentru ea. (in acest caz procesorul va fi "gatuit")