| Sorin2003 a întrebat:

Daca am o placa de baza DDR3 pot pune o placa video DDR4?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca placa video are soclul potrivit pe placa de baza.

| mihai69 a răspuns:

Desigur. Nu are legătură tipul de RAM de pe placa de bază cu RAM-ul plăcii video. Sunt magistrale de date complet diferite și separate!

| NLS a răspuns:

Bineinteles, tipul RAM-ului placii video (VRAM) si tipul RAM-ului sistemului nu au treaba una cu alta, folosesc oricum magistrale diferite pentru a comunica cu procesorul.

Mereu in cadrul pieselor din ani apropiati, sau din aceeasi generatie, de obicei RAM-ul placii video este in mod standard inainte cu minim o generatie fata de generația RAM-ului din sistem.

| Dismally a răspuns:

Da, DDR3 ai la RAM, la placa video e altceva, nu conteaza.

| Lioana a răspuns:

Trebuie sa pui piese compatibile cu placa de baza. Placa video trebuie sa se potrivească in slot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Nu mai dati comentarii aiurea daca nu stiti, ma refer la voi doi tu si hubiter, duceti omul in eroare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are treaba una cu alta atata timp cat se potriveste cu slotul PCI si sa nu faca bottleneck cu procesorul.

| Hubiter a răspuns:

Nu, nu se poate

| Hubiter a răspuns:

Salut,
Greseala noastra. Nu am citit cu atentie intrabrea. Ne-am dus cu gandul la memorii RAM DDR 3 cu RAM DDR 4.