| anonim_4396 a întrebat:

Adresez această întrebare în special lui "Bulă".Mi-am făcut un transformator de înaltă tensiune după clipul lui "Kasyan TV" de pe YouTube şi am căutat cum se face alimentarea lui.Am găsit că se face cu un circuit care oscilează cu o frecvenţa mare (10000KHz).Cum aş putea face un asemenea circuit? Cer o schema sau o adresa cu un videoclip.

1 răspuns:
| Raducons a răspuns:

Construieste un oscilator, sunt scheme pe internet pentru orice sau foloseste un modul de tv vechi care comanda etajul de linii
Nu cred ca se face alimentarea lui directa si prin comanda la un etaj cu tranzistori, nu cred ca ai inteles despre ce este vorba.