| Alexxxxxx34 a întrebat:

Am achizitionat de curand un laptop Lenovo cu Windows 10 preinstalat. Vreau sa precizez din start ca nu am nevoie de pareri despre componentele sale. Nu imi place Windows 10 si mi-as dori sa instalez Windows 7, dar nu sunt sigur daca e bine sa reinstalez sistemul de operare. Am avut in trecut Windows 8.1 si 8 dar nu mi-au placut, si as vrea sa folosesc Windows 7. Laptopul are 4 GB de memorie RAM, din cate stiu un SSD de 20 GB si un HD de 500 GB. De asemenea, are un procesor AMD A4 de 1.80 GHz si placa video AMD Radeon R3 Graphics. Windows 10 se misca destul de bine, dar pentru mine nu poate fi mai bun ca Windows 7. big grin

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Inainte de schimbare, se poate face un backup de sistem cu aomei sau alt program de back-up, fie pe o partitie sau pe dvd-uri asa incat in caz ca nu merge bine sa se poata reface ce a fost. Se mai poate incerca o instalare in dual boot pe o alta partitie pentru a vedea cum merge cu w7 si in caz ca nu e ok, se poate renumta la w7 si va ramane w10. Se poate folosi easybcd pentru editarea meniului dual boot.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa, si intrebare e? pune ce SO vrei tu

| Alexxxxxx34 explică (pentru suntserios):

"Nu imi place Windows 10 si mi-as dori sa instalez Windows 7, dar nu sunt sigur daca e bine sa reinstalez sistemul de operare." Intrebarea este daca ar fi bine sa instalez sau nu.

| sltlp a răspuns:

La ce componente are laptop-ul ala, tu zici sa nu comentam, da e de comentat. Ramai pe windows 10. Daca ai sa pui 7 ai sa ramai fara drivere probabil. Pe langa asta, nu o sa se miste mai bine decat acum...

| nutepriveste21 a răspuns:

Si de ce nu ar fi bine daca asta iti doresti? Cauta mai inainte sa vezi daca gasesti driverele pentru w7 si succes!

| K0sti a răspuns:

Nu ai drivere pentru win 7, asa ca... pune-ti pofta in cui!

| Alexxxxxx34 explică (pentru halogen001):

Ah, multumesc pentru sfaturi, dar cred ca m-am obisnuit cu Windows 10 big grin

| DeyCj a răspuns (pentru Alexxxxxx34):

Cred și eu după ce răspunsuri ai primit laughing. Problema cu Windows-ul 7 nu e de la drivere, ca alea vin prin automatic updates, ci problema cu cheile din UEFI, care s-ar putea să nu existe, astfel te vei pomeni că windowza 7 nu va buta, și nici alt sistem de operare în afară de Windows 10.
Oricum Windows 10 e la fel de ușor de utilizat ca și 7-le că practic e o combinație dintre Windows 8 și 7 și o ieșit Windows 7 made in China laughing).

| RAY a răspuns:

Ssd e mic, windows 7 e bun daca gasesti drivere desigur pentru el