| zenax1234 a întrebat:

Asi dori sfatul vostru. Am achizitionat acum 6 luni un laptop Lenovo ideapad seria y 560 cu windows 8 preinstalat. Laptopul contine un buton recovery langa butonul power care imi perimite reinstalarea windowsului (8), mai bine zis, face back-up. Doresc sa instalez windows 7 dar cum pot face astfel incat, sa pot sa reinstalez windous 8 oricand doresc? Tin sa mentionez ca exista o partitie speciala,, LENOVO". Va rog raspundeti doar daca aveti cunostinte si sunteti siguri pe ce va bazati. Va multumesc happy.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Windows 8 iti da posibilitatea sa iti scoti pe un stick usb sau pe un hdd extern dedicat doar pentru asta, o imagine fidela a partitiei LENOVO.
fa acea copie si in cazul in care nu iti convine w7, faci boot din stick sau hdd unde faci respectiva copie si iti readuci laptopul la configuratia fabricantului. insa cred ca o sa iti placa mai mult w7.

| zenax1234 explică (pentru gelu1970):

Da W7 stiu ca merge mai bine. Dar cum copiez partitia pe un stick? puri si simplu, copiez tot ce e pe partitie pe stick? Am citit undeva ca s-ar putea sa mearga daca atunci cand instalez w7, sa nu formatez partitia LENOVO.

| gelu1970 a răspuns (pentru zenax1234):

Poti sa nu formatezi partitia Lenovo, insa in momentul cand instalezi 7 acea partitie o sa devina inutilizabila. ca sa o reutilizezi trebuie sa o "resuscitezi" su nu functioneaza intotdeauna.
referitor la cum se face copia partitiei, fiecare laptop sau pc ce vine cu o licenta OEM, adica un windows preinstalat, are in all programs un program preinstalat prin intermediul caruia iti da posibilitatea de a face copia acelei partitii.

| zenax1234 explică (pentru gelu1970):

Ai idee cum se numeste acel program?

| gelu1970 a răspuns (pentru zenax1234):

OneKey Rescue System
cred ca asa e denumirea in marca Lenovo