| justbogd4n a întrebat:

Salut.am auzit ca poti sa aflii cati watti are sursa ta daca stii cati v si amperi are...deci
12 VOLTI
0.30 A
intrebarea meaa este cati watti are sursa mea? stiu ca este o formula... ziceti concret si luati fundita

8 răspunsuri:
| romeo29 a răspuns:

Puterea egal tensiunea x intensitatea

| Robert a răspuns:

Daca pc-ul a fost cumparat cu sursa, inseamna ca o are de 450w.

| justbogd4n explică:

Adica W=12v INMULTIT 0.30 A? calculati`mi si ziceti`mi carcasa e minitower e cam pc de office

| alexmircescu13 a răspuns:

Sursa de alimentare a PC-ului da tensiuni de 12 V, 5 V si 3, 3 V. Daca vrei sa aplici formula, nu ai sa reusesti aici pentru ca nu ai un singur voltaj, iar sursa e de fapt un transformator. Mai simplu e sa desfaci capacul din stanga al unitatii centrale si ai sa vezi eticheta de pe sursa, scrie si puterea(watt). Daca e o sursa 'de firma' aia e puterea reala. Daca nu, posibil sa scrie 550 dar in realitate sa fie 300. Succes!

| justbogd4n explică:

Sursa se numeste Sursa Newton NPS-180DB

| caticata a răspuns:

Sal, 360w
ps. funditawinking

| Lorenamorena a răspuns:

Buna as dori sa stiu puterea in w a aspiratorului pe care tocmai l-am cumparat pe el scrie 9, 6 V-1300 mAh daca cineva ma poate ajuta cu un raspuns v-as fi foarte recunoascatoare....multumesc anticipat!

| HMike a răspuns:

Ce e așa greu? Eu stiu: (sunt de 10 ani ) ideea e asta 0. 30Ax12V=3.6W