| Amrooo a întrebat:

Am cumparat acum cateva luni un Desktop PC de la Altex. Ideea e ca as vrea sa-l deschid, sa-l curat de praf, insa asta ar insemna sa rup acel sigiliu de garantie. Este vreo problema? Pierd garantia daca-l rup? Tin sa precizez ca nu am de gand sa modific ceva la el, doar sa-l curat... Sau trebuie sa-l trimit in service-ul lor?

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Trebuie sa il trimiti in service. Daca ai rupt sigiliul pierzi garantia.
Eu am un NUC cumparat de la ei si a trebuit sa il trimit in service ca sa imi monteze inca 8GB ram ca sa nu pierd garantia.

10 răspunsuri:
| Amrooo explică (pentru Zaygon):

Ok, dar din cate am vazut, ei au service doar in Bucuresti..Si mi se pare cam tampita ideea de a trimite un pc la aproape 400km doar sa-l curete de praf.

| Zaygon a răspuns (pentru Amrooo):

Crede-ma ca si mie mi s-a parut la fel ca la NUC doar scoti 4 suruburi si ajungi la placa de baza si sunt memorii de laptop. Stai asa putin, tu l-ai luat de pe net sau dintr-un magazin fizic?

| Amrooo explică (pentru Zaygon):

L-am luat din magazinul lor ALTEX din Dr.Tr.Severin..Dar am trimis mesaj pe site-ul lor si mi-au spus sa caut in certificatul de garantie si sa vorbesc cu aia de la service.

| Zaygon a răspuns (pentru Amrooo):

Du-te in magazinul din care l-ai luat si bate-i la cap. Ca si eu m-am dus in magazin la Cluj si m-au intrebat de unde l-am luat si le-am spus ca de pe site si de aia m-au pus sa il trimit la Bucuresti. S-ar putea sa ti-l rezolve cei din magazin.

| Amrooo explică (pentru Zaygon):

Problema e ca nu prea stiu ce or sa zica.Pc-ul merge foarte bine, insa vreau doar sa-l curat preventiv...Si din cate v-am citit in certificatul ala de garantie, aceasta se pierde daca il utilizezi in conditii de praf..Nu sunt sigur daca atunci cand se strica din cauza prafului sau doar daca s-a depus praf in el, dar inca merge.

| dadrian a răspuns:

De desfacut nu-l desface, ca pierzi garantia. Poti, insa, sa pui aspiratorul la toate aerisirile, in special la sursa. De preferat atunci cand e in functiune. Direct cu furtunul, sau cu un mot mai ingust, nu cu peria de covor.

| Zaygon a răspuns (pentru Amrooo):

Se recomanda curatarea pc-ului de praf la fiecare 6 luni. Deci ei ar fi obligati sa il curete.

| Amrooo explică (pentru Zaygon):

Au trecut 8 luni deja.M-am "uitat" acum prin gauri in el.Singurul loc unde s-a acumulat ceva praf e la ventilatorul de pe procesor..Cred ca o sa incerc la ei la magazin sa vad ce zic....Multumesc de ajutor!

| CPAElites a răspuns (pentru Amrooo):

Nu inteleg de ce cumparati toate bombeurile gata asamblate la suprapret. Daca il cumparai PE COMPONENTE nu aveai problema cu garantie deoarece aveai pe fiecare componenta garantie...SI ECONOMISEAI CEL PUTIN 300 LEI + Ca iti luai si o sursa DE CALITATE.
Presupun ca PC-ul e Mirya... Mirya = sursa petarda de 40 lei.

| K0sti a răspuns:

Evident ca o pierzi...