| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Am cumparat o placa de baza cu procesor si cand am montat-o in pc nu are imagine monitorul, stiti cumva de ce? Am nevoie urgent

6 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Ești cumva din domeniu? Te-a învățat cineva să montezi
? Întreb de curiozitate.În fine unul din firele ce conectează unitatea e defect sau nu face contact, sau nu merge placa video în unitate sau cel mai rău caz, monitorul e defect.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai cumparat placa verificata in fata ta de vanzator?
Ai montat PC-ul conform manualului de utilizare?
Restul componentelor au fost verificate?

Daca nu ai raspunsul la vreunul din intrebarile de mai sus, atunci apeleaza la un specialist cunoscator, inainte sa distrugi si mai tare sistemul!

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru 1231242):

Nu eu am pus-o, am dus-o la un service specializat in asta

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Bula):

Am cumparat-o din alt oras, nu a fost verificata.
Placa a fost dusa la cineva din domeniu, mi-au spus ca primeste curent dar nu arata nimic pe monitor

Bula
| Bula a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Inseamna ca placa sau procesorul poate fi defect, dar la fel poate fi defecta si placa video sau memoriile RAM etc.
O testare electronica poate depista defectul.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Bula):

Salut
Placa de baza cu procesorul au fost testate la el si merg, nu la mine. Insa ajunsa la mine, nu merge pusa in carcasa mea, deoarece niste mufe nu sunt bune/lipsesc. Asadar am dus-o la un service sa il asambleze, si la asamblare acolo au dedus ca merge deschis pc-ul, dar nu apare nicio imagine. Ramii au fost inversati, insa doar atat.