| Alexyousef a întrebat:

Salut, am cumparat un laptop ASUS F550JX si a venit cu freedos si un CD cu windows 8.1. Imi poate spune cineva cum instalez windowsul? Nu i-am dat de cap in niciun caz m-am uitat la tutoriale pe net si toate erau pe laptopuri diferite nici pe asus.com n-am gasit.

Răspuns Câştigător
| FlorinCiokan a răspuns:

Prima data sa te uiti in Bios la Prioritatea Device-urilor ceva de genu si sa pui pe Locul 1 DVD-WR Locul 2 USB. Celelalte nu conteaza.
Si cand bagi cd-ul si dai F12 sau F8 pentru boot meniu trebuie sa apara ori DWD sau USB ( Daca ai bagat stick) Si cand dai ar trebui sa mearga daca e bun DWD-ul/Stick-ul. Daca in Boot Meniu nu apare DWD-WR/USB cauta in bios sa le activezi. Bafta.

6 răspunsuri:
| GabrielStn a răspuns:

Incearca sa faci rost de un CD/DVD bootabil ( in caz ca acesta nu este ). Introdu CD/DVD-ul in CD-ROM si apoi apasa tasta de bootare specifica laptop-ului tau, sau din BIOS seteaza ca prima locatie de bootare sa fie CD-ROM-ul.

| Alexyousef explică (pentru GabrielStn):

Prin bootabil de referi sa aiba un iso pe el?

| Alexyousef explică (pentru GabrielStn):

Dupa ce ajung in ecranul cu Select Boot Device am 3 optiuni P2:SlimtypeDVD A DA8A6SH, P4:HGST HTS721010A9E630 si Enter Setup. P4 ma baga in Free DOS, P2 intr-un ecran negru unde scrie Reboot and Select proper boot device or Insert Boot Media in selected boot device and press a key si daca apas imi apare acelasi text intr-una, In Start Setup ma baga in BIOS ce fac?

| gelu1970 a răspuns:

Un windows 8.1 intra pe un dvd nu pe un cd
probabil ti-au dat un cd cu driverele pentru windows 8.1 in cazul in care vei instala o astfel de versiune.

| K0sti a răspuns:

Ala e CD-ul cu drivere taicule! Valeu valeu...grea e stiinta asta!

| GabrielStn a răspuns (pentru Alexyousef):

Exact. cand spun CD/DVD bootabil inseamna ca acesta are inscriptionata o copie a unui sistem de operare ( in format.iso ). Trebuie sa selectezi " P2:SlimtypeDVD A DA8A6SH " si salvezi setarile. Bineinteles ca vei primi acel mesaj pentru ca CD/DVD-ul tau nu este bootabil. Fa rost de unul bun de la un prieten, sau roaga pe cineva care stie sa te ajute.