| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am legat 4 leduri la olalta luate de la o camera web si firele le-am conectat la curentul de la pc printrun fir usb, de mers merge dar dupa cateva secunde se incing. ce rezistenta ar trebui sa le pun? poate si o poza sa stiu cum arata? dau funda >:

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Ma faci sa zambesc :)
Vezi tu, ledurile cand erau la camera mergeau fara probleme deoarece pe placuta pe care erau prinse existau si alte piese(tranzistori, condensatori, etc) care le ajutau sa nu se incinga. Iar legate direct pe port-ul usb la pc-ului este normal sa se incinga. Poate doar daca ii pui un transformator; sau pe acelasi fir pui un consumator mai mare inainte de a ajunge curectul la primul led(un bec mai mare sau altceva), pentru ca sa ii reia din tensiune.
Daca ai nevoie de led-uri, iti poti procura o banda led: http://www.pcgarage.ro/modding/deepcool/rgb-led-lighting-kit/