| Dumnesao a întrebat:

Salut,am luat o placa video care are doar DVI si HDMI si ca sa nu mai cumpar un cablu HDMI am luat un adaptor HDMI VGA ca sa pot conecta la monitorul meu principal.Si dupa ceva timp mi-am mai luat un astfel de adaptor sa conectez calculatorul si la TV(nu are decat HDMI) si ca sa pot sa le conectez (TV-ul si PC-ul) trebuie sa conectez ambele adaptoare,dar nu functioneaza, nu imi gaseste televizorul HDMI-ul. E din cauza faptului ca nu se pot folosi doua adaptoare in acelasi timp asa cum am facut eu sau e de la TV(mentionez ca il mai foloseam pe post de monitor prin HDMI si la PC si la PS3 fara nicio problema)? Am verificat la monitorul principa noul adaptor si functioneaza(deci nu e defect).

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta este ca, dintr-o problema simpla ai facut una complicata. big grin

Mufele VGA si DVI sunt pentru transmiterea semnalului analogic, iar HDMI este pentru semnal digital.

Pentru a trece de la semnal analogic la digital (sau invers) este nevoie de un convertor cu un circuit electronic in el, care functioneaza DOAR INTR-UN SENS de transmitere a semnalului!

Pentru a transmite doar un semnal analogic (VGA, DVI) este suficient un singur cablu, eventual si o mufa adaptoare pentru schimbarea legaturii firelor la mufe si se pot folosi in ambele sensuri.

Tu ai folosit doua adaptoare HDMI-VGA (convertor digital analog electronic), dar care functioneaza doar intr-un sens de transmitere, INVERS NU. Pentru re-convertirea semnalului aveai nevoie de un alt convertor VGA-HDMI, la intrarea in TV. Ambele te costau minim 2-300 lei.

Rezolvarea este sa folosesti un cablu direct din placa video la TV, care costa in jur de 30-50 lei si care nu-ti da batai de cap. happy

6 răspunsuri:
| sorin_6068 a răspuns:

Încurcătură de mate ce vrei tu sa faci din hdmi in VGA merge cu un simplu adaptor dar din VGA in hdmi fara conversie digitală nu merge

Bula
| Bula a răspuns:

Ai ales intrarea video corespunzatoare pe televizor?

| Dumnesao explică (pentru Bula):

Nu-mi gaseste nicio intrare de hdmi, e doar tv si ext(si am incercat si acolo dar ala e pentru recievere cred)

| Dumnesao explică (pentru sorin_6068):

Deci la monitorul meu pe care il foloseam la pc foloseam un VGA, dar mi-am schimbat placa video si are doar hdmi si dvi, asa ca mi-am luat un adaptor din vga in hdmi, dupa ceva timp (acum) m-am gandit ca ar fi smecher sa ma joc pe tv(80 diagonala intelegi tu) si am crezut ca ar fi ok sa mai cumpar unul sa il pun la capatul celalalt pentru ca tv-ul nu are decat pentru cablu, hdmi si usb dar nu a fost ok laughing

| Dumnesao explică (pentru sorin_6068):

Deci el iese din placa video hdmi, adaptat dupa la vga care intra iar intr-un adaptor din vga in hdmi care intra in tv laughing laughing laughing, de 35 de lei imi luam un cablu hdmi direct bate-m-ar dumnezo

| Dumnesao explică (pentru Bula):

Stiu,am folosit un cablu hdmi pe care l-am pierdut si deja aveam vga-ul cu adaptor pentru monitorul principal si am zis ca ies mai ieftin asa, aparent mi-am luat teapa, macar am adaptor de rezerva in caz ca se strica ala laughing, multam de raspuns