| WathingForLovee a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutorul vostru.
Zilele astea m-am gandit sa imi iau Pc.
Zis si facut!
Mi-am luat toate componentele si l-am facut din bucati.
Si l-am montat eu tot frumoss, instalez Windows-ul, bag drive-rele ..Sii m-am gandit sa scot un joc sa vad cum merge.
Am intrat eu pe joc (cs:go), aleg echipa, Siiii ....Bomm.
Sa oprit PC.(pentru a il reporni trebuie sa scot Pc-ul din priza.).. Intru inca o data pe joc. aceas treaba.
Componentele mele sunt :
Procesor : AMD FX Black Editon Unloked 8350 4.0 GHZ 8-CORE.
Placa Video : Zotac GTX 550.
Placa de Baza : GIGABYTE 970A-DS3P ULTRA DURABLE.
Carcasa cu Sursa : Segotep PS-111D 500W.
Sursa : Segotep ATX - 500W.
Rami : Crucial 8GB DDR3 1600MHz CL11 Unbuffered.
Hard : HDD WD Caviar Blue 1TB SATA3 64MB 7200RPM.
(Procesorul si Placa video mi le-a dat cineva si nu stiu sigur daca functioneaza perfect, mai ales placa video.).. m-am gandit ca e de la Cooler-ul de la Procesor.
Si l-am schimbat azi.
Cooler Procesor : DeepCool GAMMAXX 300.
Si m-am gandit dupa ca sa iau si niste ventilaoare de carcasa. na poate n-are racire.
Ventilator carcasa : Spire 90mm sp09025s1l3 (Viteza detectata de SpeedFan 4.51... 2360RPM)
Al doilea Ventilator de carcasa : Cooltek Silent Fan 140 Blue LED 900 RPM (Viteza detectata de SpeedFan 4.51... 991 RPM)
Le-am montat eu tot frumos azi, deschid acelasi joc (cs.go), am jucat 2 min Siii, Bommm. acelasi treaba se opreste Pc-ul.(din nou trebuie sa scot din rpiza si sa-l pun inapoi pentru al reporni) il repornesc si ma uit la emperatura la GPU (variaza temperatura ). Temperatura este intre 30 si intre 35 de Grade. Iar in joc(cs:go) 50++ grade...
Cu Coolerul de la procesor, cel original aveam 41-46 de grade. cu acest cooler nici nu apucam sa intru in joc si se oprea.
Nu stiu ce sa fac. tot e nou înafara de Procesor si Placa Video... Ce credeti voii ca e defect? n-are racire ce naiba? i-am scos si capacu la carcasa si aceeasi treaba...
habar n-am ce e de vina. Sincer imi pare rau ca mi-am luat pc... ramaneam la Laptop-ul meu, mai greu da mergea totate jocurile...
Aveti voii idee care este problema, ce nu e bun ca innebunesc de ciuda. Va rog sa ma ajutati si pe mine, sa va exprimati opinia, si poate imi dau seama ce e de vina...
Daca am uitat ceva, sa ma intrebati.
Multumesc o zii buna sa aveti macar voi.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai pus pasta termoconductoare intre procesor si radiatorul cooler-ului?

| WathingForLovee explică (pentru Salontanul):

Da, am pus peste tot unde trebuia. si la microprocesor sau cum ii zice.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru WathingForLovee):

Atunci, pentru faptul ca trebuie sa-l scoti din priza, poate fi un condensator de pe placa de baza sau din sursa de alimentare. Sura, poti sa incerci cu alta de la un prieten. Placa de baza trebuie dusa la un reparator radio-tv sau atelier de PC daca ai in localitate si sa-ti schimbe condensatorii electrolitici. E o treaba migaloasa si n-o prea face oricine. Trebuie vazuti care s-au umflat.

| WathingForLovee explică:

Am rezolvat! Multumesc pentru raspunsuri! happy era din cauza la Sursa. sursa nu era de 500W ci de 200W. mau prostit astia, ce sa zic. am schimbat-o cu una de 600W, merge tot perfectin jocuri dar faza ii ca se incalzeste cam tare. cred eu. voi ce sursa imi recomandati? 750 w ar fi de ajuns? laughing si apropro am jucat aproape o ora de cs:go si a inceput sa scoata niste sunete ciudate, adica nu din boxa aia micuta de pe placa. ceva asemanator. si era ceva gen : Do, re, mi, fa, sol. Si gama sol o tinea un pic mai mult si dupa o lua de la capat. e normal sau am eu ceva probleme cu pc-ul. Multumesc!