| LDCCristi a întrebat:

Am o placa video de 128 mb cu racire pasiva si ajunge maxim la 48 de grade si nu imi place pot sa i pun un cooler de procesor dala mare?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde cum îi radiatorul. Dacă radiatorul are spirele mai groase și distanța dintre ele e undeva la 2 mm(ca să prindă șuruburile prin el) o să poți monta un cooler de maxim 80mm, dar va trebui să-l alimentezi de la sys fan-ul 2 al plăcii de bază, asta înseamnă că va funcționa la turație mare și va fi zgomotos.
Temperatura plăcii tale grafice e absolut normală. Plăcile grafice ce au răcire pasivă funcționează între 50-80 grade. Dacă în full load temperatura acesteia depășește 81 de grade atunci ar fi o idee să schimbi pasta termo-conductoare și va reveni la normal.Succes

| RAY a răspuns:

Si eu tot asa am placa video temperatura e ok, nu am ventilator nici macar pe cpu

| Hitback a răspuns:

Clar nu. Daca are racire pasiva nu ai cum sa ii pui cooler.

| AdreAdre a răspuns:

Se poate pune ventilator. Doar ca temperatura e buna, mie imi ajunge la maxim 75C dupa ce joc GTA 4

| bistrita1984 a răspuns:

Daca este din constructia ei fara ventilator e clar nu-i poti pune, daca chiar vrei incearca si pune un ventilator pe carcasa pc