| Rapidistu07 a întrebat:

Salut.
Am nevoie de putin ajutor, am o placa de baza ASUS P5KPL-AM si vreau sa-mi cumpar un procesor Intel Quad Core i5-2400 Generatia 2, 6Mb SmartCache. Dar din pacate nu stiu daca este compatibil cu placa mea de baza, am nevoie de sfatul cuiva priceput, deci va rog foarte mare seriozitate.
Astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Placa ta de baza nu este compatibila cu acel procesor.
Cel mai bun procesor din generatia LGA775 este Quad Core QX9770 cu o putere disipata de 136 wati.
Daca vrei sa faci upgrade procesorului fara sa schimbi platforma LGA775 ( placa de baza, RAM) poti alege unul dintre variantele:

Q9550 - 2.83 GHz (FSB 333 x8.5)
Q9650 - 3.0 GHz (FSB 333 x9)
QX9650 - 3.0 GHz (FSB 333 x9)
QX9770 - 3.2 GHz (FSB 400 x8)

Acestea sunt cele mai rapide procesoare din acea generatie compatibile cu placa ta de baza conform site-ului producatorului.

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu e compatibil procesorul.

| GPA a răspuns:

Chipset-ul plăcii tale de bază nu suportă generația de după Core Duo, adică I3, I5, I7 sau I9.
Nici pe departe nu suportă I5.

Pentru placa ta de bază, cel mai puternic procesor face parte din seria "Core Duo extreme QX" (quad-core extreme adică) :
-QX6700
-QX6800
-QX9650
-QX7770 (ceva mai bun decât 7770 pe placa acea de bază, nu poți pune).
Foarte important, verifică versiunea bios-ului (să ai cel puțin versiunea 0301). Intrând în bios, la informații, este înregistrat tipul de bios și versiunea.

Sunt procesoare vechi ce nu se mai fabrică de prin 2009-2010, ceea ce înseamnă că, trebuie să-l comanzi din afară. Poate ai noroc și prinzi unul dintre procesoarele de mai sus(sh) pe olx, Okazii, lajumate...