| Rapidistu07 a întrebat:

Salut,
Am si eu o intrebare, am o placa de baza Asus P5KPL-AM,si as vrea sa-i fac un update pentru a-mi functiona un procesor mai performant, gen i3 sau i5.
Astept raspunsurile voastre

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Placa ta de bază actuală are următoarele dimensiuni:
Form factor
Format uATX
9.6 inch x8 inch ( 24.4 cm x 20.3 cm )
Sursa: https://www.asus.com/ro/Motherboards/P5KPLAM/specifications/

La tine se potrivește o placă video mATX -adica micro ATX.
Exemplu: https://m.emag.ro/......D1QCT5BBM/

Trebuie să ți cont că placa ta de bază funcționează cu memorie DDR2. Dacă iei o placă de bază cu memorie DDR3 sau DDR4, trebuie să cumperi și memorie de același tip. Apoi trebuie să cumperi și procesor pentru ea în funcție de socket-ul noii plăci de bază.
Cel mai sigur, în locul tău aș merge la un service PC și i-aș ruga acolo să îmi caute și să îmi și instaleze piesele noi (dar sh). Îi întrebi cam cât te-ar costa să pui o placă de bază DDR4, și cât te-ar costa să pui o placă de bază DDR3 ca să vezi diferența. Și dacă îți permiți, îți recomand DDR4.
La urmă recomand și schimbarea plăcii video, și a sursei. Pentru că placa video poate să limiteze performanțele plăcii de bază și ale procesorului.

Îți recomand să vizitezi un site cu pc și componente sh: https://www.samwise.ro/

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din pacate nu exista asa ceva. Procesoarele mai noi au alt tip de socket decat al tau care este LGA775. La socketul asta, cel mai performant procesor este doar un Intel Core 2 Quad. Exemplu:
https://www.diabloscomputer.ro/......-4mb-cache

| anonimg a răspuns:

Procesoare suportate: Intel Core2 Quad / Core2 Extreme / Core2 Duo / Pentium Extreme / Pentium D / Pentium 4 Processors
Sursa: https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/p5kpl-am/
Deci placa ta de baza nu suporta procesor i3, i5, si bineinteles, nici i7.
Solutia la tine este sa cumperi o alta placa de baza, sau chiar un kit (kit inseamna placa de baza cu procesor pe ea, cu sau fara memorie ram sau cooler). Poti sa pastrezi hdd-ul si sursa; dar trebuie sa reinstalezi windows-ul, si se va sterge tot de pe hdd (salvezi dinainte datele de pe hdd).
Astfel poti cumpara o placa de baza cu memorie ddr3 de la sh, apoi un procesor pentru ea si memorii de tip ddr3.

Dar eu iti recomand o placa de baza ce suporta memorie ddr4.
Am gasit un kit ddr4 la 350 lei in care sunt incluse:
-Placa de baza MSI H110M PRO-VD
-Procesor Intel Skylake, Pentium Dual-Core G4400 3.30GHz
-cooler pentru procesor
-memorie ram 8GB ddr4.
https://www.olx.ro/......e0e3g.html

Placa de baza de mai sus este MSI; si cred ca o vinde pentru de regula placile msi au probleme cu un slot de memorie ram (dar banuiesc, nu sunt sigur). Totusi este suficient 8gb de memorie ram. O sa vezi diferenta dintre memoria de tip ddr2 ce ai tu acum, si ddr4.
Cand cumperi de pe olx este bine sa fie si un adult cu tine. Daca cumperi de pe olx dand clic pe "Cumpara cu livrare", poti sa te uiti ca in colet sa fie produsele respective si apoi sa platesti.

| Rapidistu07 explică (pentru anonimg):

Problema este ca nu stiu exact daca se potriveste placa de baza cu carcasa pe care o am, plus ca nu pun baza pe site uri gen olx, etc...
Am vrut doar cateva recomandari de placi asemanatoare pentru carcasa pe care o am la momentul aceasta, prefer sa cumpar de pe site uri second hand

| anonimg a răspuns (pentru Rapidistu07):

Placa ta de bază actuală are următoarele dimensiuni:
Form factor
Format uATX
9.6 inch x8 inch ( 24.4 cm x 20.3 cm )
Sursa: https://www.asus.com/ro/Motherboards/P5KPLAM/specifications/

La tine se potrivește o placă video mATX -adica micro ATX.
Exemplu: https://m.emag.ro/......D1QCT5BBM/

Trebuie să ți cont că placa ta de bază funcționează cu memorie DDR2. Dacă iei o placă de bază cu memorie DDR3 sau DDR4, trebuie să cumperi și memorie de același tip. Apoi trebuie să cumperi și procesor pentru ea în funcție de socket-ul noii plăci de bază.
Cel mai sigur, în locul tău aș merge la un service PC și i-aș ruga acolo să îmi caute și să îmi și instaleze piesele noi (dar sh). Îi întrebi cam cât te-ar costa să pui o placă de bază DDR4, și cât te-ar costa să pui o placă de bază DDR3 ca să vezi diferența. Și dacă îți permiți, îți recomand DDR4.
La urmă recomand și schimbarea plăcii video, și a sursei. Pentru că placa video poate să limiteze performanțele plăcii de bază și ale procesorului.

Îți recomand să vizitezi un site cu pc și componente sh: https://www.samwise.ro/

| GPA a răspuns:

Nu poți monta nici unul dintre acele procesoare pe socket-ul plăcii tale de bază, care e LGA775. De la LGA 1151 abia poți instala i3, i5, i7 (în funcție de generație). Ți-am explicat anterior în întrebarea precedentă, cel mai bun procesor (cel mai puternic, poftim) pentru placa ta de bază este Core Duo Extreme QX7770.

| Rapidistu07 explică:

Nu e vorba de procesor aici, eu zic de placa de baza, vreau sa-i fac un upgrad, adica o versiune mai buna pentru a-mi suporta procesoarele i3 sau i5