| VladRO a întrebat:

Am o intrebare foarte importanta si as vrea sa ma ajutati la ea pas cu pas! Deci, am un telefon LG KU990i si are DivX player, as vrea sa imi pun un film pe el cu subtitrare, cum sa fac? daca imi pun un film si pun si subtitrarea oare si-o ia el? Daca are acelasi nume? Va rog sa ma ajutati. Deci vreau sa pun un film pe telefon cu subtitrare. Multumesc anticipat pentru toate raspunsurile, si raspunsul care ma va ajuta cel mai mult va primi fundita! happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Vlăduț,
Într-adevăr, telefonul suportă DivX (atenție, nu și XVid), însă subtitrările separate de film (cu extensii gen. srt,. sub, ș. a.) nu le va citi din cauza player-ului video mai puțin avansat.
Pentru a vedea subtitrările, trebuie să integrezi subtitrarea ca imagine peste film.
Pentru asta, îți trebuie un program numit Ultra Video Converter (cu o căutare pe Google îl găsești imediat).
Este foarte ușor de utilizat. Doar adaugi filmul în listă, dai clic dreapta pe filmul din listă, care vrei să-i integrezi subtitrarea, și dai clic pe Subtitle. Acolo o să ai setări pentru subtitrare (răsfoire, dimensiune și tipul diacriticelor, pentru diacritici alegi East Europe).
Un sfat rapid: deși telefonul suportă DivX, el suportă și MP4. Formatul DivX ocupă mai mult spațiu decât MP4, însă calitatea este la fel. Așa că eu îți recomand să le faci în MP4 cu următoarele setări: http://img524.imageshack.us/img524/4626/videosett.jpg
Baftă! Aștept fundiță, altfel nu mai primești ajutor. :P

6 răspunsuri:
| Daddy_9411 a răspuns:

E un program dar nu mai stiu cum se numeste. Mai uite`te si tu pe forum, poate gasesti!

| VladRO explică:

Aaa, deci nimeni nu stie, bun, acum vad ce "va stiti", voi astia de pe TPU cu tehnologia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista programe de convertit filmele si le face si cu subtitrare dar nu iti da tot filmu ci doar 10 minute din el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarca programul Format Factory - e free. Va trebui sa introduci subtitrarea in film cu acest program. Atentie, telefonul KU990i nu suporta diacritice.

| nicole20 a răspuns:

Din cate stiu eu filmuletele trebuiesc transformate in format 3gpu si le citeste tel-ul ...la mine cel putin merge....bafta!

| vipe a răspuns:

Www.alkz.net ...gasesti filme format 3gp cu subtitrare in limba romana atasata