| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare: Imi trebuie o placa video mai buna si nu stiu ce sa cumpar, am procesor i5 pe 3, 3 ghz quad si 6 rami si nu stiu ce s-ar potrivi, nu imi trebuie ceva super performant, undeva pe la 2 gb ar fi super ok

mersi anticipat. FUUNDAA

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ce buget ai și la ce-ți folosești pc-ul?

| Lolo021 a răspuns (pentru DeyCj):

Nu vreau sa cheltuies prea mult deci undeva pe la 200 300, la jocuri gen cs go, skyrim, lol.

| DeyCj a răspuns (pentru Lolo021):

La bugetul ăsta numai spre ceva second pe DDR3 te-ai putea orienta, deoarece o placă video de 2 gb pe 128 biți minim pe DDR5decentă de gaming nouă trece cu brio de 500 lei.
Recomand așa ceva:
http://www.samwise.ro/......i-dvi-1944
sau aruncă un ochi pe la mica publicitate(olx, okazii, etc) și vezi ce gasești.De compatibilă va fi 100% în cazul în care placa ta de bază are slot PCi express.
PS
Ca o recomandare, ar fi să scapi de ramul în single channel, asta de vrei un sistem ce să lucreze optim pentru gaming.Ramul în dual channel ar veni 4, 8, 16 Gb ram(2 X 2 Gb, 2 X 4 gb, etc, sau dacă placa de bază e cu 4 sloturi de ram atunci ar veni 4 X 1 Gb- 4 gb, 4 X 2 gb=8 Gb, etc)