| Naghi_Ciprian_2000 a întrebat:

Am o intrebare merita sa trec de la un procesor AMD FX 6350 3, 9 GHz, 6 nuclee la un FX 8350 4, 0 GHz, 8 nuclee
Ar fi o diferenta? Sau ar fi insesizabil?

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Singura diferenta ar fi in workload-urile multi-core. Performanta single-core este aceeasi.

http://cpuboss.com/cpus/AMD-FX-8350-vs-AMD-FX-6350

Ca idee, in jocuri nu te-ar ajuta prea mult - jocurile ruleaza pe 1-2 nuclee si tu deja ai 6, daca treci la 8 nu au jocurile ce face cu ele. Daca insa ai rula o baza de date sau un web server pe procesor, s-ar vedea o imbunatatire - in conditiile in care ajunsesei cu procesorul in 100% utilizare pe workload-ul curent.

| bogdan324 a răspuns:

Nu merita sa dai banii pe asa ceva, nu va fi nicio diferenta.
Daca vrei upgrade schimbi platforma, adica placa de baza, procesor si ram, sursa presupun ca inca va fi ok daca ti-a dus sistemul actual.

| Superior a răspuns:

In jocuri te va ajuta nu cu foarte mult, dar in activitati multi-tasking se va simti.
De exemplu, in GTA V vei primi un boost de 10 fps, pe cand in The Witcher 3 un boost de 4fps.
Daca il iei la 300 lei, eu zic ca e ok.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

In opinea mea (si fara suparare ) generatia FX de la AMD e extrem de depasita.Eu zic ca mai bine strangi bani si iti cumperi un AMD RYZEN si placa de baza compatibila cu aceasta. Si clar nu merita diferenta intre FX 6350 si 8350 parerea mea.