| ThomasMartin a întrebat:

Salutare TPU am si eu o intrebare care e diferenta dintre un procesor cu 2 nuclee si unul cu 4? adica daca imi iau unul cu 2 nuclee nu voi putea juca jocuri precum crysis 3 sau nu voi pute reda filme la 1080p?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://www.revistait.ro/hardware/dual-core-vs-core-2-duo/
Acum depinde si de cerintele jocului. Unle vor putea fi jucate dar mai greu, altele nu.
Uite aici cerinte pentru Crysis 3:
http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=3953&game=Crysis%203
De acolo poti observa ca merge si pe un procesor dual core dar iti dai seama ca va merge mai greu?!

| ioanaAn a răspuns:

Cu cat sunt mai multe cu atat creste si performanta. E bun si unul doar cu 2.

| bunelutu a răspuns:

Cu cat are mai multe nucleie giglele
cu atat faci mai multe pe Pc si iti merg mai bine

| BlackBoyHD a răspuns:

Ba da, dar e mai bun cu 4 pentru ca de exemplu quad core de 3GHZ inseamna in total 12ghz dar la 2 nuclee e 3x2=6 ghz e mult mai bun cu 4 la jocuri la filme 1080p conteaza si placa video!

| qNpHard a răspuns:

@BlackBoy sa stii ca nu se calculeaza asa (3x4 sau 3x2).Dupa ce zici tu inseamna ca un procesor single core de 12 ghz este tot una cu un procesor quad core de 3ghz.

Un procesor dual core are 2 nuclee de aceeasi frecventa, sa zicem 2.5 ghz.
Un procesor quad core are 4 nuclee, sa zicem de 2 ghz.
Cel quad core, chiar daca fiecare nucleu functioneaza la o frecventa mai mica, te lasa faci mai multe chestii in acelasi timp (un nucleu lucreaza pentru windows, altul pentru un joc, etc). Chiar daca ai dual core vei putea sa joci jocuri bune si sa vezi filme full hd atata timp cat ai destul ram si placa video buna.