| dary461 a întrebat:

Care e diferenta dintre procesor i5 cu 2 nuclee si i7 cu 2 nuclee?

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Sa ne intelegem. tu vorbesti aici despre procesoarele din laptopuri deoarece pentru DESKTOP n- fost i7 in 2 cores.
i7 intotdeuna o sa fie mai bun si mai rapid ca i5 indiferent de situatie din motive pe care doar un inginer specializat in asa ceva iti poate explica mai bine.Nu tine intotdeuna de viteza in MHZ, ci mai mult de cum proceseaza si cat de bine e optimizat.
Ex: un amd de 4.0 GHZ vs Intel de 3, 0 GHZ nu e neaparat mai rapid.S-a dus era in care viteza era singurul punct de referenta in care daca aveai cea mai mare viteza, aveai si cel mai bun procesor.Astazi depinde de factori cum ar fi :
-arhitectura
-IPC (instructions per clock)
-memory controller
-cache
-Floating Point Unit (procesorul integrat in procesorul tau care se ocupa de calculul matematic)
-etc etc etc
Insa hai sa facem o analogie.
i5=lamborghini iar i7=acelasi lamborghini, dar pregatit cursa de 24 de ore de la Le Mans
Deci i5=masina stock, i7 = masina tunata pentru curse

| cristi202 a răspuns (pentru DavidoffUser):

Mai simplu: i7 - versiunea tunata a lui i5. happy

2 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

I7 cu 2 nuclee e vag mai rapid decat i5 cu 2 nuclee.