| LPCTSTR a întrebat:

Am o mare nelamurire.
Pentru a face un DVD bootabil, mai intai trebuie sa formatez DVD-ul sau il las neatins?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Nu, DVDul nu se formatează. Softul de scriere ți-l face direct bootabil. Imaginea iso pe care o arzi pe DVD trebuie să fie bootabilă.

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Îl lași neatins

| PainTech a răspuns:

Si cum ai de gand sa formatezi DVD-ul?

| LPCTSTR explică (pentru PainTech):

Ma refer la formatarea standard pe care ti-o ofera Windows.

| PainTech a răspuns (pentru LPCTSTR):

Formatarea e doar pentru Stick-uri, Hard disk si carduri de memorie. Operatia de formatare sterge toate informatiile stocate de dispozitiv.

Deoarece informatia de pe DvD/CD (in general) nu se poate sterge/suprascrie, nu exista formatare pentru acestea.

| LPCTSTR explică (pentru PainTech):

Ma refeream la formatarea care se face ului CD/DVD NOU.

| Jonas94 a răspuns (pentru LPCTSTR):

La CD/DVD, nu se face formatare, el vine gol din fabrică. Programul care va scrie imaginea ISO pe DVD, îl va face bootabil, cum ți s-a spus mai sus.